Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Meksyk zapowiada ograniczenie nielegalnej migracji do USAW reakcji na zapowiedziane przez prezydenta USA cła mające zmusić Meksyk do rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów, napływających do Stanów Zjednoczonych, meksykańskie władze zapowiadają zaostrzenie stosowanych środków w celu ograniczenia migracji.

Wiceszef meksykańskiego MSZ Jesus Seade powiedział, że Meksyk chce zaostrzyć stosowane przez siebie środki w celu ograniczenia liczby imigrantów z Ameryki Środkowej, którzy przedostają się przez meksykańskie terytorium do USA. To reakcja na stanowcze zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który wyraźnie dał do zrozumienia, że chce wymusić na władzach Meksyku konkretne i efektywne działania na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji.

Przypomnijmy, że Trump ogłosił, iż od 10 czerwca wprowadza 5 proc. cła na towary z Meksyku i zapowiedział, że cła będą stopniowo, co miesiąc podnoszone, dopóki problem nielegalnej imigracji przez meksykańską granicę nie zostanie rozwiązany. Wówczas sankcje, jak obiecał, zostaną zniesione. Jeśli konkretów nie będzie, od 1 października br. cła mają wynosić 25 proc.

Wcześniej wiceminister Saede komentując zapowiedzi Trumpa przyznał, że oznaczają one katastrofę dla meksykańskiej gospodarki.

Trump od miesięcy oskarża Meksyk o zbyt łagodne traktowanie zjawiska migracji, w tym osób traktujących ten kraj jako państwo przejściowe, na drodze do USA. Podkreśla, że nielegalna, a do tego masowa imigracja to duże zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, a za przepuszczanie nielegalnych migrantów obwinia meksykańskie władze.

Niebawem ma dojść do rozmów przedstawicieli władz USA i Meksyku. Z wizytą do Stanów Zjednoczonych udaje się szef meksykańskiej dyplomacji Marcelo Ebrard. W niedzielę ma dołączyć do niego wiceminister Saede, który odpowiada za relacje z USA. Obaj mają w środę spotkać się z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo.

Zdaniem Saede, w celu uniknięcia przepływów dużej liczby mieszkańców z Ameryki Środkowej do USA, Meksyk mógłby wykorzystać tradycyjne mechanizmy i lepiej stosować istniejące zasady.

Wiceministra spraw zagranicznych zapytano też, czy Meksyk może się zgodzić na status „bezpiecznego państwa trzeciego”, w którym imigranci mogą składać wnioski o azyl, zamiast w USA. Seade odparł, że „to nie jest rozwiązanie, nad którym pracujemy”, ale nie przedstawił też szczegółów działań, jakie Meksyk może podjąć w celu powstrzymania nielegalnej imigracji do USA. Tłumaczył to „delikatną naturą rozmów z Waszyngtonem”.

https://kresy.pl/wydarzenia/meksyk-zapowiada-ograniczenie-nielegalnej-migracji-do-usa/

Tags: les etats-unis, mexique, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments