Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rząd Węgier przeznaczy 7,5 mln euro na „ekspansję węgierskiej kultury” na ZakarpaciuRząd Węgier przeznaczy 2,5 miliarda forintów (ponad 7,5 miliona euro) na szeroko zakrojony program wsparcia kultury węgierskiej na Zakarpaciu, obecnie położonym w granicach państwa ukraińskiego. W szczególności dotyczy to renowacji budynków stanowiących spuściznę kulturową a także programów teatralnych i muzycznych na najwyższym poziomie. – podał w czwartek ukraiński portal z Zakarpacia Mukachevo.net.

Na konferencji prasowej w Budapeszcie István Greza, węgierski minister odpowiedzialny za rozwój współpracy między regionem Szabolcs-Szatmár-Bereg i obwodem zakarpackim, nazwał program „ekspansją kultury węgierskiej”. Zgodnie z jego słowami Węgry mają zamiar przeprowadzać na Zakarpaciu „wielkie imprezy i wystawy tylko na najwyższym artystycznym poziomie”.

Pierwszym etapem tego programu jest rekonstrukcja Węgierskiego Teatru Narodowego w Berehowie (węg. Beregszász), gdzie już jesienią tego roku znajdzie siedzibę centrum kultury im. Sári Fedák. Później, według Istvána Grezy, rozpocznie się wspieranie węgierskich instytucji kulturalnych na całym Zakarpaciu.

Program będzie kosztował 2,5 miliarda forintów. Ma to umożliwić zakończenie prac remontowych w budynkach kulturalnych w miejscowościach Szałanky (węg. Salánk) i Pyjterfołwo (węg. Tiszapéterfalva). W tym roku zaplanowano także kilka imprez, ale główna część programu rozpocznie się w 2020 r. i potrwa dwa lata.

Według Grezy inne narody zamieszkujące Zakarpacie także mogą pokazać Węgrom, jak bogata jest ich kultura. Z jego słów wynika, że węgierski rząd jest gotów wpierać nie tylko zakarpackich Węgrów, lecz także przedstawicieli pozostałych narodów z tego regionu. Minister dodawał, że jeśli model zastosowany na Zakarpaciu sprawdzi się, zostanie rozszerzony na inne węgierskie społeczności poza granicami Węgier.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd Węgier przeznaczy 300 mln euro na wsparcie Węgrów w Rumunii

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/rzad-wegier-przeznaczy-75-mln-euro-na-ekspansje-wegierskiej-kultury-na-zakarpaciu/

Tags: hongrie, modus vivendi, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments