Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wjatrowycz zasugerował, że odejdzie z ukraińskiego IPN i zajmie się politykąW sieci pojawiły się informacje o możliwym odejściu Wołodymyra Wjatrowycza ze stanowiska szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Główny realizator ukraińskiej polityki historycznej miałby wystartować w wyborach do parlamentu z listy partii Petra Poroszenki.

Wjatrowycz zamieścił w czwartek na Facebooku wpis, w którym nazwał zajmowane obecnie stanowisko dobrym instrumentem realizacji swojej [dosł. „naszej” – red.] koncepcji polityki pamięci i „szczepienia przed recydywą totalitaryzmu”. Jednocześnie wyraził obawę, że przyszły ukraiński rząd może pozbawić go tego instrumentu.

„Wątpliwe, czy nowy rząd pozostawi ten instrument. A ja na pewno pozostanę:) I dalej będę zajmował się tym samym. Przecież robiłem to, zanim stanąłem na czele Instytutu. Jeśli będzie potrzeba pójścia do polityki, by bronić narodowych interesów europejskiej a nie poradzieckiej Ukrainy, gotów jestem i na taki instrument”. – napisał Wjatrowycz.

Dr Łukasz Adamski, wiceprzewodniczący Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia a także członek Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, odebrał wpis Wjatrowycza jako zapowiedź zmiany kierownictwa UIPN po lipcowych wyborach do ukraińskiego parlamentu. „Wjatrowycz informuje swoich czytelników na FB, że wkrótce przestanie być prezesem” – napisał Adamski na Twitterze. Historyk przywołał także pogłoski mówiące o tym, że obecny szef UIPN będzie startował w wyborach z listy partii byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Przypomnijmy, że w czasie prezydentury Poroszenki Wjatrowycz realizował politykę historyczną, w wyniku której spuścizna skrajnie nacjonalistycznych i ludobójczych organizacji OUN i UPA została usankcjonowana przez ukraińskie państwo. Weterani OUN-UPA, włącznie z tymi, którzy byli skazani za przestępstwa przeciwko ludzkości, otrzymali uprawnienia kombatanckie a elementy symboliki tych organizacji weszły do oficjalnego użycia. Banderowskie zawołanie stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii, a hymn OUN – oficjalnym marszem ukraińskich sił zbrojnych i policji. Szef UIPN stał także za zakazem prowadzenia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-zasugerowal-ze-odejdzie-z-ukrainskiego-ipn-i-przejdzie-do-polityki/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments