Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obrażał Polaków, pozostanie szefem dyplomacji IzraelaIsrael Katz, dotychczasowy p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, który wywołał skandal dyplomatyczny zarzucając Polakom „wyssanie antysemityzmu z mlekiem matki”, został mianowany pełnoprawnym szefem izraelskiego MSZ.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Katz został mianowany ministrem spraw zagranicznych Izraela przez premiera Binjamina Netanjahu, a nominację tę zatwierdził w nocy ze środy na czwartek izraelski rząd. „MSZ z radością wita decyzję premiera Netanjahu – zatwierdzoną minionej nocy przez rząd – o mianowaniu Israela Katza ministrem spraw zagranicznych” – napisano w czwartek na facebookowym profilu MSZ Izraela.

Przypomnijmy, że Israel Katz do tej pory nie przeprosił za antypolską wypowiedź z lutego br., kiedy powiedział m.in. że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. Przeprosin tych domagała się strona polska.

Jak informowaliśmy, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz użył w wywiadzie telewizyjnym antypolskich sformułowań, które stały się powodem odwołania wyjazdu polskiej delegacji na szczyt V4 + Izrael do Jerozolimy i w konsekwencji przyczyniły się do odwołania całego szczytu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca. Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych. – powiedział Katz w telewizji i24News komentując wcześniejsze obniżenie rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt w Jerozolimie. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji p.o. ministra spraw zagranicznych.

Później Katz oświadczył, że nie zamierza przepraszać Polaków za swoje słowa o „współpracy Polaków z nazistami”. Mimo to MSZ RP nie zdecydowało się na uznanie go za persona non grata.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski parlament zdecydował o samorozwiązaniu. We wrześniu wybory

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/obrazal-polakow-pozostanie-szefem-dyplomacji-izraela/

Tags: antipolonisme, israël, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments