Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ulicy Tadeusza Kościuszki w Mińsku nie będzieW kwietniu na portalu „Udobnyj gorod” pojawiła się petycja, w której apelowali o nazwanie jednej z ulic Mińska imieniem Tadeusz Kościuszki. 10 maja została wysłana do Mińskiego Komitetu Wykonawczego m. Mińska. W czwartek 29 maja nadeszła odpowiedź.

W petycji Białorusini wyrazili zdumienie, że na Białorusi nazwisko Tadeusza Kościuszki, „bohatera każdego Białorusina”, nie zostało należycie upamiętnione, podczas gdy na całym świecie na jego cześć wznoszone są pomniki. Autorzy petycji konstatują, że ulice w Polsce, na Ukrainie, w Rosji są nazywane na cześć Kościuszki.

29 maja nadeszła odpowiedź, podpisana przez szefową wydziału kultury Mingorispałkomu Witalinę Rudikową. Urzędnicy wyjaśniają, że zmiany nazw ulic musi zostać przeprowadzany w oparciu o obowiązujące prawo, oraz na podstawie opinii Akademii Nauk, a ta sprzeciwiła się na nazwanie jednej ze stołecznych ulic imieniem Tadeusza Kościuszki.

Jak zaznacza portal 21.by, Białorusini mają prawo zaskarżenia decyzji miejskich urzędników w sądzie.

Przypomnijmy, że pierwszy na Białorusi pomnik Tadeusza Kościuszki,ufundowany ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej odsłonięto dopiero w 2018 roku. Stanął w dawnym rodzinnym majątku Kościuszków w Mereczowszczyźnie w pobliżu Kosowa Poleskiego.

Idea upamiętnienia powstała po skandalu, jaki towarzyszył wzniesieniu pomnika Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, gdzie nasz bohater zmarł i został pochowany w 1817. Tamtejsza diaspora białoruska ufundowała pomnik, a inskrypcja jaka się miała na nim pojawić: „Kościuszko – syn Białorusi” spotkała się dość ostrą reakcją polskiego MSZ. Resort dyplomacji nie dopuścił do jego odsłonięcia w takiej formie, przekonując mera miasta, że jest bohaterem uniwersalnym, Polski, Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych, a nie wyłącznie synem Białorusi. Pomnik w Solurze został odsłonięty, widnieje na nim jedynie imię i nazwisk0.

https://kresy24.pl/ulicy-tadeusza-kosciuszki-w-minsku-nie-bedzie/

Tags: bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments