Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

30 maja w Historii Kresów


Dawny Teatr Miejski w Mińsku

1835 – spłonął Teatr Miejski w Mińsku, uruchomiony 10 lat wcześniej w dawnym Pałacu Radziwiłłów. Po pożarze teatr odbudowano. Sowieci zniszczyli go w 1984 roku.

Przypomnijmy, że dawny Teatr Miejski — pierwszy tego typu budynek w Mińsku znajdował się na ulicy Wołockiej, na lewo od ówczesnego hotelu Europa. Obecnie w jego miejscu stoi odbudowany hotel. Widownia znajdowała się na piętrze. Poza spektaklami odbywały się tam bale i maskarady, organizowano też amatorskie koncerty. Budynek przetrwał II wojnę światową, jednak w 1984 władze sowieckie zdecydowały o rozebraniu tego zabytku.

1220 – urodził się Aleksander Newski, książę Nowogrodu, wielki książę kijowski, wielki książę włodzimierski, święty prawosławny.

1864 – urodził się Mendog II, niemiecki arystokrata, tytularny król Litwy. Zmarł w 1928 r.

1876 II wydał ukaz emski zabraniający używania języka ukraińskiego i nazwy Ukraina.

1904 – w Rydze urodził się Feliks – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Przed wojną występował w wileńskich teatrach „Lutnia” i „Reduta”. Zmarł w 1976 r.

1910 – urodził się Tadeusz Hollender – polski satyryk, tłumacz. Studiował i debiutował we Lwowie, pisał m.in. do „Wczoraj-dziś-jutro”. W 1939 r. wsławił się odmową podpisania serwilistycznej deklaracji pisarzy polskich witających „zjednoczenie” Ukrainy. Został rozstrzelany przez gestapo w Warszawie w 1943 r.

1918 – założono Związek Legionistów Polskich, organizację zrzeszającą byłych żołnierzy Legionów Polskich.

1943 – międzynarodowa komisja ekspertów zorganizowana przez stronę niemiecką ustaliła, że Zbrodni Katyńskiej dokonano wiosną 1940 roku.

1972 – zmarł Michał K. – polski pisarz, dawny publicysta wileńskiego „Słowa” określany jako „kronikarz Wielkiego Księstwa Litewskiego”, znawca łowiectwa. Urodzony w 1893 r. w majątku Pućków na Mińszczyźnie.

https://kresy24.pl/30-maja-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments