Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szef gabinetu premiera: wydaje się, że żadne zmiany prawne ws. ustawy 447 nie są potrzebneZdaniem Marka Suskiego, szefa gabinetu politycznego premiera, nie ma potrzeby wprowadzania zmian w polskim prawie ws. ustawy 447. „Stany Zjednoczone też powiedziały, że to jest ustawa, która ma służyć celom informacyjnym, a nie jakimkolwiek celom roszczeniowym”.

W środę na antenie Radia Plus szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski powiedział, że nie ma potrzeby, aby zmieniać prawo w związku z amerykańską ustawą Just Act S.447. Przyznaje ona Departamentowi Stanu prawo do wspomagania żydowskich organizacji międzynarodowych, zrzeszających ofiary Holokaustu oraz udzielenia im wsparcia w odzyskaniu tzw. mienia bezspadkowego.

Prowadzący rozmowę dziennikarz przypomniał Suskiemu, że premier Mateusz Morawiecki zapowiadał prawo zabezpieczające Polskę przed roszczeniami i pytał, kiedy to nastąpi. Minister odparł, że według analiz prawnych „nie ma najmniejszych podstaw” [do występowania do Polski w tej kwestii – red.], a „Stany Zjednoczone też powiedziały, że to jest ustawa, która ma służyć celom informacyjnym, a nie jakimkolwiek celom roszczeniowym”.

Dopytywany, czy to oznacza, że nie będzie żadnej zmiany prawa, odpowiedział:

– Wydaje się, że nie są potrzebne żadne rozwiązania [ustawowe – przyp. RIRM], bo ustawy innych krajów w Polsce nie obowiązują.

Suski zaznaczył, że „były poważne konsultacje prawne” w tej sprawie i właśnie z nich wynikło, iż „chyba nie ma takiej potrzeby”. -Nie widzę z resztą jakiejś ekspansji. Ambasador USA powiedziała, że to nie jest jakakolwiek próba wysuwania roszczeń wobec Polski – uważa szef gabinetu politycznego premiera.

Przeczytaj: Prawicowa amerykańska telewizja doradza Trumpowi nacisk na Polskę w sprawie roszczeń i powiązanie ich z kwestią amerykańskiej bazy
Czytaj również: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawie

Na początku maja szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu mają zostać przedstawione szczegóły i działania ws. zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą „jakichkolwiek odszkodowań”. Tak się jednak nie stało. Później w Sejmie zgodzono się na procedowanie projektu Kukiz’15 w tej sprawie, ale rano w dniu obrad, kiedy miało odbyć się I czytanie, został on niespodziewanie wycofany pod pretekstem braku części wymaganych opinii. Później minister Dworczyk oświadczył, że prace nad projektem dot. zablokowania roszczeń zostały odroczone na czas po wyborach. Tłumaczył, że w tej sprawie toczyła się „brudna gra” i PiS nie pozwoli na to, by „ta problematyka była wykorzystywana w czasie kampanii wyborczej”. Dodał, że „po zakończeniu kampanii wyborczej, w spokojnej atmosferze, możemy dyskutować o wszystkich projektach”.

Czytaj również: „To już nie jest Sejm, to KneSejm”. Kukiz’15 krytykuje zablokowanie przez PiS prac nad ustawą anty-447 [+VIDEO]
Zobacz: Konfederacja i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy anty-447 [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-gabinetu-premiera-wydaje-sie-ze-zadne-zmiany-prawne-ws-ustawy-447-nie-sa-potrzebne/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments