Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: trwa zbiórka pieniędzy na leczenie rannego Białorusina-neonazistyZnajomi Białorusina Dmitrija Rubaszewskiego walczącego w Donbasie w szeregach Prawego Sektora wezwali do zbiórki na jego leczenie. Noszący pseudonim „Hans” i przyznający się do bycia zwolennikiem narodowego socjalizmu Białorusin został ciężko ranny na froncie.

Jak podali w mediach społecznościowych m.in. ukraiński dziennikarz Jurij Butusow i aktywistka Aleksandra Kaładzijewa, „Hans” otrzymał podczas wykonywania zadania bojowego liczne rany od odłamków w wyniku wybuchu miny. Stracił m.in. jedno oko, a o drugie walczą lekarze. Jak podano, Rubaszewskiego czeka długie i kosztowne leczenie oraz rehabilitacja. W związku z tym wezwano do zbiórki pieniędzy dla niego, którą prowadzi jego narzeczona.

Według Biełsatu Rubaszewski został ranny 15 maja.

Rubaszewski jest jednym z dwóch Białorusinów, którzy otrzymali niepaństwową odznakę „Narodowy Bohater Ukrainy” za uczestnictwo w wojnie w Donbasie. Jak mówił w przeszłości w wywiadzie dla Censor.net, po raz pierwszy próbował wstąpić w szeregi ukraińskie na początku 2015 roku zgłaszając się do batalionu Azow, jednak nie został przyjęty. Udało mu się później wstąpić w szeregi innego nacjonalistycznego oddziału – batalionu „Prawego Sektora”. Od tamtej pory walczył w jego szeregach zapowiadając, że wróci na Białoruś dopiero wówczas, gdy Ukraina odzyska Donbas. Twierdził, że wróci do swojej ojczyzny pomimo tego, że czeka go tam proces za służbę w siłach zbrojnych innego kraju. W związku z tym nie był zainteresowany ukraińskim obywatelstwem.

„Hans” nie ukrywał, że jest zwolennikiem narodowego socjalizmu. „Można powiedzieć, że według politycznych poglądów jestem zwolennikiem narodowego socjalizmu, ale nie hitlerowskiego, nie niemieckiego, ale dla całej Europy. Wszystko się modernizuje i narodowy socjalizm także. Trzeba, żeby wszyscy żyli razem, kraje pomagały sobie nawzajem, nie było imperiów” – twierdził w 2018 roku w wywiadzie dla Biełsatu. Media zauważyły jednak, że w mediach społecznościowych zamieścił swoje zdjęcie w hełmie z runami SS. Jego pseudonim „Hans” wziął się od tego, że nosi niemiecką czapkę z czasów II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński ochotnik-neonazista, odznaczony przez Poroszenkę oskarżony o próbę zabójstwa

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-trwa-zbiorka-pieniedzy-na-leczenie-rannego-bialorusina-neonazisty/

Tags: bélarus, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments