Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa: Waldemar Tomaszewski ponownie zdobył mandat europosłaZwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego na Litwie został opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, który zdobył 3 z 11 mandatów przysługujących Litwie. „Blokowi Waldemara Tomaszewskiego” udało się prowadzić do Europarlamentu swojego kandydata. – pisze portal Wilnoteka.

Na konserwatystów z litewskiego Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów głosowało 245,9 tys. wyborców, co stanowiło 18,6 proc. głosów. Dało to temu ugrupowaniu trzech europosłów. Jak podaje Wilnoteka, będą to profesor Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie Liudas Mažylis, były premier Andrius Kubilius i parlamentarzystka Rasa Juknevičienė.

Na drugim miejscu znalazła się Litewska Partia Socjaldemokratyczna, na którą głosowało 199,2 tys. wyborców (15 proc.). Ugrupowanie to ponownie wyśle do Europarlamentu europosłankę Viliję Blinkevičiūtė; mandat z jej list zdobył także poseł Juzoas Olekas. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się rządząca Litewska Partia Chłopów i Zielonych, zdobywając 157,6 tys. głosów (12 proc.). Mandat w PE obronił startujący z jej list europoseł Bronis Ropė. Litewska partia rządząca wprowadzi do PE jeszcze byłego koszykarza Šarūnasa Marčiulionisa. Litewska Partia Pracy zdobywając 8,6 proc. głosów zyskała jedno miejsce w Europarlamencie. Zajmie je obecny europoseł Viktor Uspaskich.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Litewski Ruch Liberałów (ponad 6 proc.; ugrupowanie to ponownie będzie reprezentować w PE Petras Auštrevičius oraz społeczny komitet wyborczy „Aušros Maldeikienės traukinys”, który dzięki 6-procentowemu poparciu wprowadził do PE swoją założycielkę posłankę Aušrę Maldeikienė.

Uzyskanie poparcia na poziomie 5,24 proc. pozwoliło zdobyć „Blokowi Waldemara Tomaszewskiego” (koalicji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin i Aliansu Rosjan) jedno miejsce w Parlamencie Europejskim. Po raz trzeci przypadnie ono Waldemarowi Tomaszewskiemu. Według portalu L24.lt jest to „ogromny sukces” AWPL-ZChR.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza porażka Tomaszewskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-waldemar-tomaszewski-ponownie-zdobyl-mandat-europosla/

Tags: lituanie, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments