Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Exit poll: PiS zwycięzcą wyborów do PE, Konfederacja ponad progiem wyborczymZwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce zostało Prawo i Sprawiedliwość, które wyprzedziło Koalicję Europejską. Swoich europosłów będą miały najpewniej jeszcze Wiosna i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.

Według wyników exit poll podanych tuż po zamknięciu lokali wyborczych Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska, na którą głosować miało 39,1 proc. wyborców.

Wiosna Roberta Biedronia otrzymała 6,6 proc. głosów. Ostatnim ugrupowaniem, które przekroczyło próg wyborczy była Konfederacja z 6,1-procentowym wynikiem. Według sondażu pod progiem znalazło się Kukiz’15 (4,1 proc.) oraz Lewica Razem (1,3 proc.).

Uzyskany wynik da Prawu i Sprawiedliwości 24 miejsca w Parlamencie Europejskim. Koalicja Europejska będzie musiała zadowolić się 22 europosłami. Po trzech parlamentarzystów wyślą do Brukseli i Strasburga Wiosna i Konfederacja.

Według badania frekwencja wyborcza wyniosła 43 proc., znacznie więcej niż w poprzednich wyborach do Europarlamentu. Pięć lat temu do urn poszło zaledwie 23,8 proc. uprawnionych do głosowania.

Według stacji RMF FM mandatów europosła mogą być pewni następujący kandydaci PiS: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa i Beata Mazurek. Spośród kandydatów Koalicji Europejskiej w analogicznej sytuacji są Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka i Danuta Huebner.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: historyczny rekord frekwencji w wyborach do PE

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/exit-poll-pis-zwyciezca-wyborow-do-pe-konfederacja-ponad-progiem-wyborczym/

Tags: politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments