Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Proces Witolda Pileckiego i komunistyczne kłamstwa. 71. rocznica śmierci rotmistrza

- Wmawiano społeczeństwu, że to przeciwko niemu - powiedział w audycji "Spory i kontrowersje" dr Krzysztof Jabłonka, komentując przeprowadzony 71 lat temu proces Witolda Pileckiego. Historię wprowadzania komunizmu i oporu przed nim przybliżali w radiowej Jedynce też dr Grzegorz Wołk z IPN i dr Adam Buława.

Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.

Strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku po pokazowym procesie wykonano wyrok śmierci na Witoldzie Pileckim. W "Życiu Warszawy" ukazał się całostronicowy materiał zatytułowany "Za zbrodnie zdrady narodowej. Uzasadnienie wyroku rejonowego sądu wojskowego w procesie szpiegowskiej grupy Andersa". Informowano w nim, że "oskarżony Witold Pilecki jako płatny rezydent wywiadu Andersa zorganizował na terenie Polski sieć wywiadowczą gromadzącą i przekazującą za granicę wiadomości zawierające tajemnice państwowe, wojskowe i gospodarcze". Czytelnicy dowiedzieli się także, że "za swą działalność szpiegowską Pilecki przyjmował od obcego wywiadu korzyści materialne w dolarach. Ponadto sąd uznał go winnym przygotowywania zamachu na działaczy demokratycznych i wyższych funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, nielegalnego przechowywania broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami".

Dr Grzegorz Wołk zwrócił uwagę, że ten komunikat w połowie jest prawdziwy.  - Ta siatka rotmistrza Pileckiego faktycznie prowadziła działalność szpiegowską, ale na rzecz narodu, państwa polskiego, a nie jakiegoś Andersa jak to przedstawiano w propagandzie komunistycznej - powiedział. Jak wyjaśnił, zbieranie informacji o tym, jak umacnia się reżim komunistyczny to było szpiegostwo wg słownikowej definicji, natomiast była to działalność na rzecz niepodległego państwa. - Z tej perspektywy rotmistrz Pilecki kontynuował misję, którą prowadził podczas okupacji - podkreślił Wołk.

- On prowadził działalność wywiadowczą. Szpiegostwo jest zawsze związane z płaceniem. On oczywiście nie brał za to żadnych pieniędzy - dodał dr Krzysztof Jabłonka. Wskazał, że duża część społeczeństwa wiedziała, jaka jest prawda, a propaganda była obliczona na nieświadomą część społeczeństwa, "na tych biednych chłopów, którzy przeniesieni do miasta w ogóle nie wiedzieli jak się przez pasy przechodzi". - Im się wciskało, że to dla nich w ogóle istnieje cały PRL - dodał.

- Czasami próbuje się rotmistrza Pileckiego przeciwstawiać pozostałym przedstawicielom ruchu niepodległościowego, konspiracji antykomunistycznej, mówiąc, że on nie walczył - zauważył dr Adam Buława. - To jest oczywiście kompletne uproszczenie i nieprawda - podkreślił. Dodał, że "oni wszyscy chcieli przywrócenia tej Polski prawdziwej, niepodległej", a Pilecki nazywany jest czasami "największym z wyklętych" i ma swoje miejsce także wśród bohaterów II wojny światowej.

Jak w Polsce instalował się reżim komunistyczny? Jak funkcjonowało podziemie niepodległościowe? Kto decydował się na współpracę i jakich metod używały służby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z historykami.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2314869

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, occupation par les russes, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments