Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Komisja Senatu USA za „zwiększeniem trwałej obecności” wojskowej w PolsceW projekcie budżetu Pentagonu na 2020 rok, pozytywnie zaopiniowanym przez Komisję Sił Zbrojnych Senatu USA, wyrażono poparcie „dla zwiększenia trwałej obecności sił” amerykańskich w Polsce, nie „rotacyjnej” jak rok temu, ale też nie „stałej”, czego oczekuje Warszawa.

Jak podał w piątek późnym popołudniem anglojęzyczny serwis TVP „Poland IN”, Komisja Sił Zbrojnych w Senacie USA pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o budżecie Pentagonu na 2020 rok. W dokumencie tym wyrażono „poparcie dla zwiększenia trwałej obecności sił Stanów Zjednoczonych w Rzeczpospolitej Polskiej, w celu wzmocnienia odstraszania przeciwko rosyjskiej agresji”.

Portal ten zwraca uwagę, że w tegorocznym dokumencie terminem „trwała” zastąpiono wcześniejszy: „rotacyjna”. Dodaje, że nie jest to „stała” obecność, „na jaką liczy polski rząd”.

Poland IN zaznacza, że obecne polskie władzy starały się przekonać rząd USA do stałego rozlokowania swoich sił zbrojnych na polskim terytorium oraz, że Polska zaoferowała, iż zapłaci za taką bazę.

Przeczytaj: Szef MON: negocjacje ws. wzmocnienia sił USA w Polsce zakończymy sukcesem, w tym roku
Czytaj również: Amerykańskie media: bez rozwiązania kwestii roszczeń żydowskich nie będzie Fortu Trump

W dokumencie tym, opracowanym przez senatorów Jima Inhofe’a z Partii Republikańskiej i Jacka Reeda z Partii Demokratycznej, zaproponowano też zwiększenie o 50 mln dol, do wartości 300 mln dol. przyszłorocznej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Z tego 100 mln dolarów miałoby zostać przeznaczone wyłącznie na bliżej nieokreślone „typy broni śmiercionośnej”.

Ponadto, senacki projekt obejmuje wzbudzający kontrowersje zakaz sprzedaży Turcji amerykańskich samolotów F-35s do czasu, aż Turcja nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiego systemu ziemia-powietrze S-400.

Przeczytaj: CNBC: USA dały Turcji ultimatum w sprawie rezygnacji z zakupu rosyjskiego systemu S-400

Jednocześnie, senatorowie nie zgodzili się na proponowane przez administrację USA ograniczenie o 100 mln dolarów wydatków na budowę i modernizację baz militarnych. Środki zaoszczędzone w ten sposób miały posłużyć do budowy muru na granicy z Meksykiem, obiecywanego przez prezydenta Donalda Trumpa.

Nie jest to ostateczna wersja dokumentu.

https://kresy.pl/wydarzenia/komisja-senatu-usa-za-zwiekszeniem-trwalej-obecnosci-wojskowej-w-polsce/

Tags: défence, les etats-unis, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments