Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dewastacja na Kuropatach wciąż trwa22 maja grupa ludzi pełniących wartę w miejscu stalinowskich egzekucji na Kuropatach, poinformowała o zniknięciu trzech kolejnych krzyży stojących w  pobliżu otwartego nieopodal uroczyska obiektu rozrywkowego. Po krzyżach zostały tylko doły i kwiaty.

„Te były pomalowane na biało, były wyraźnie widoczne z bramy restauracji. Były trzy , teraz został jeden. Ktoś potajemnie je wykopuje i wywozi nie wiadomo dokąd, a wszystko to dzieje się w tym tygodniu”, powiedział Euroradiu jeden z uczestników „kuropackiej warty” polityk Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Paweł Sewieryniec. Kilka dni temu znalazł jeszcze jeden połamany krzyż w dole, pozostawionym po prowadzonych na uroczysku wykopaliskach.

od roku trzymają wartę na podmińskim uroczysku, gdzie w latach 30.-40. XX wieku odbywały się masowe mordy okolicznej ludności, dokonywane przez . Zorganizowali się po tym, jak na skraju kuropackiego lasu powstał obiekt rozrywkowy. Początkowo pikietami próbowali udaremnić jego otwarcie, ale bezskutecznie bo właściciela wspiera , która interweniuje tam niemal codziennie. Teraz działacze zatrzymują wjeżdżające na teren obiektu, rozdają materiały informacyjne, ulotki, opowiadają o masowych represjach, które miały tam miejsce w czasach stalinowskich. Uczestnicy akcji są za to szykanowani, byli pobici, są karani grzywnami, aresztami

Na uroczysku leżą Polacy, Białorusini i Żydzi. Znalezione podczas prac wykopaliskowych artefakty (guziki z orzełkiem) świadczą, że może to być miejsce spoczynku polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej.

W ciągu ostatnich 30 lat na Kuropatach powstał swego rodzaju narodowy – Białorusini zainstalowali tam setki krzyży upamiętniających Stalina. Wprawdzie były one systematycznie niszczone przez wandali (którzy nigdy nie zostali zidentyfikowani) ale w ich miejsce pojawiały się nowe.

Rankiem 4 kwietnia 2019 r. rozpoczęły usuwanie krzyży. Ofensywa zabezpieczana przez milicję trwała kilka dni, w sumie wykopano i wywieziono z terytorium uroczyska ponad 100 krzyży.

https://kresy24.pl/dewastacja-na-kuropatach-wciaz-trwa/
Tags: bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments