Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

23 maja w Historii Kresów

Maria Konopnicka
Maria

1842 – w Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska – polska pisarka, poetka i publicystka. Autorka m.in. pieśni patriotycznej „Rota”. Zmarła w 1910 r. we Lwowie.

Maria Konopnicka została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim w Panteonie Wielkich Lwowian. Jej pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną, w której wzięło udział blisko 50 tys. osób. Popiersie nagrobne zniszczone w czasie wojny zostało po wojnie odtworzone. Obecnie jej imię nosi polska Szkoła nr 24 we Lwowie.

1865 – został powieszony Stanisław Brzóska – polski duchowny katolicki, generał, uczestnik Powstania Styczniowego, naczelny kapelan wojsk powstańczych. Wyrok wykonano na rynku w Sokołowie Podlaskim. Urodzony w 1832 r.

1869 – urodził się Jan – polski prawnik, minister poczt i telegrafów. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

1893 – urodził się Jerzy – polski filolog klasyczny, pisarz, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Wrocławskiego. Zmarł w 1948 r.

1910 – urodził się Jan Wojciech , „Oliwa’ – major, dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Świetny dowódca, szanowany i lubiany przez podkomendnych. Poległ tragicznie w 1944 r. w rejonie chutoru Dobry Kraj w okolicznościach do dziś nie w pełni wyjaśnionych. Pochowany w rejonie gajówki Stężarzyce w lasach mosurskich na Wołyniu. Po ekshumacji w 1989 r. spoczął wśród mogił AK na Powązkach.

1942 – w Wilnie urodził się Witold Gładkowski – polski działacz polityczny, nauczyciel, senator RP. Zmarł w 2006 r.

2006 – zmarł urodzony we Lwowie Kazimierz – polski trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Polski, prezes PZPN. Urodzony w 1921 r. Zobacz artykuł o Kazimierzu Górskim.

https://kresy24.pl/23-maja-w-historii-kresow/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments