Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kresy.pl w piątce najbardziej sprawdzonych mediów według badaczy z OksforduNaukowcy z Oxford Internet Institute postanowili zbadać zjawisko dezinformacji w serwisach społecznościowych podczas kampanii wyborczej do Europarlamentu. Z ich badań wynika, że wśród pięciu najbardziej popularnych w sieciach społecznościowych i sprawdzonych źródeł informacji publikujących w języku polskim jest nasz portal.

Wyniki badań oksfordzkich naukowców opublikowano w raporcie „Junk News During the EU Parliamentary Elections: Lessons from a Seven-Language Study of Twitter and Facebook”. Celem analizy było sprawdzenie rozprzestrzeniania się w internecie dezinformacji i tzw. „junk news” (informacji śmieciowych). Spośród ponad pół miliona postów w 7 językach – angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, szwedzkim, włoskim i polskim – zamieszczonych na Twitterze (tweetów) pomiędzy 5 a 20. kwietnia br. badacze wyselekcjonowali 137 658 tweetów zawierających linki do 5774 stron internetowych.

Następnie grupa osób kodujących sklasyfikowała każdą ze stron zgodnie z opracowaną metodologią do jednej z następujących grup: profesjonalne media, źródła zawodowo związane z polityką (np. strony partii politycznych i rządowe), strony zawierające treści jątrzące i spiskowe (w tym treści śmieciowe), strony zawierające inne treści polityczne (np. strony organizacji społecznych, humorystyczne, religijne) oraz inne. Do grupy mediów „śmieciowych” zaliczone te, które zdaniem badaczy nie dotrzymują podstawowych standardów wiarygodności, przejrzystości i profesjonalizmu oraz zawierają różne formy informacji wprowadzających w błąd, skrajnie stronniczych lub spiskowych. Źródła te miały celowo publikować informacje o polityce, gospodarce lub kulturze wprowadzające w błąd, zwodnicze lub niedokładne.

W efekcie wyselekcjonowano dla każdego języka po pięć najbardziej popularnych w mediach społecznościowych stron rozpowszechniających dezinformację i „junk news”. W przypadku Polski były to Publiszer.pl, Centrummedialne.pl, Kontrowersje.net, wPolityce.pl oraz Pikio.pl. Na drugim biegunie znalazły się strony uznane za najbardziej sprawdzone źródła informacji: wGospodarce.pl, Wyborcza.pl, Kresy.pl, Bankier.pl oraz Tvn24.pl.

Z badań wynika, że Polska wyróżnia się negatywnie na tle innych krajów pod względem popularności nierzetelnych informacji. Na Twitterze stanowiły one 21 proc. wszystkich informacji w języku polskim, podczas gdy ogólny odsetek dla wszystkich 7 języków wyniósł 4 proc. Badaniu poddano też rozpowszechnianie nierzetelnych informacji na Facebooku pomiędzy 5. kwietnia a 5. maja br. W przypadku Polski na 1 news „śmieciowy” przypadło tylko 0,6 newsa rzetelnego. W przypadku Hiszpanii było to 1:28, Francji 1:13 a Niemiec 1:10.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński serwis o portalu Kresy.pl: Wielki portal informacyjny konkurujący z „Rzeczpospolitą”

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/kresy-pl-w-piatce-najbardziej-sprawdzonych-mediow-wg-badaczy-z-oksfordu/

Tags: politique, pologne, royaume-uni
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments