Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wielka Brytania pomogła 16 krajom NATO w odpieraniu rosyjskich cyberatakówMinister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii ujawnił, że Wielka Brytania przekazała 16 sojusznikom z informacje na temat aktywności cybernetycznej Rosji, które pomogły w przeciwdziałaniu tego rodzaju zagrożeniom płynącym z Rosji.

Informację tę ma przekazać Jeremy Hunt na konferencji NATO dotyczącej cyberbezpieczeństwa w Londynie, ale ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii już ujawniło fragmenty planowanego na dziś wystąpienia.

Hunt ma oskarżyć rosyjskie służby wywiadowcze o wywołanie „globalnej kampanii”, której celem jest krytyczna infrastruktura różnych krajów.

„Mogę ujawnić, że w ostatnich 18 miesiącach Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa podzieliło się informacjami i analizami z 16 sojusznikami z NATO i jeszcze większą ilością krajów spoza NATO na temat działań cybernetycznych Rosji w ich krajach” – to cytat z wystąpienia Hunta, na którym mają być ambasadorowie krajów NATO i sekretarz generalny NATO Jens .

Wspomniane Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ma siedzibę w Londynie i powstało w październiku 2016 roku.

„Ta globalna kampania (rosyjska-red.) ma również na celu kompromitację systemów rządowych(…) Razem mamy środki odpowiedzi na wszelkie ataki. Musimy być gotowi, by ich używać” – czytamy dalej w ujawnionych fragmentach.

Hunt  ma też powiedzieć o próbach rosyjskiego mieszania się do wyborów w USA i Ukrainie, które jego zdaniem naruszając prawo międzynarodowe uzasadniają „proporcjonalną odpowiedź”.

Z kolei Jens Stoltenberg powie o zagrożeniach cyberataków dla gospodarek, systemów demokratycznych i bezpieczeństwa krajów NATO.

„Sojusznicy są już gotowi, by użyć środków cybernetycznych do walki, ale potencjalni napastnicy muszą wiedzieć, że nie ograniczymy się tylko do odpowiedzi na ataki” – brzmi jeden z ujawnionych cytatów z wystąpienia Stoltenberga.

W przyszłym tygodniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli ma odbyć się spotkanie doradców do spraw bezpieczeństwa z wszystkich 29 krajów NATO, na którym będą omawiane te sprawy. „Tylko jedno kliknięcie wystarczy, by wysłać wirusa, który rozchodzi się po całym świecie, ale żeby powstrzymać chaos, potrzeba globalnego wysiłku” – podkreśla Stoltenberg.

https://kresy24.pl/wielka-brytania-pomogla-16-krajom-nato-w-odpieraniu-rosyjskich-cyberatakow/

Tags: défence, empire du mal, nato, royaume-uni
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments