Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Eurosceptycy zdecydowanie prowadzą w sondażu w Wielkiej BrytaniiPartia Brexitu, czyli nowe stronnictwo Nigela Farage’a, zdecydowanie zdystansowała inne brytyjskie siły polityczne w jednym z najnowszych sondaży.

Profil Europe Elects podający wyniki wyborów i sondaży z całej Unii Europejskiej, przedstawił wyniki najnowszego sondażu sympatii partyjnych Brytyjczyków, przeprowadzonego przez pracownię BMG. Zgodnie z nim zdecydowanie najsilniejszą partią w Wielkiej Brytanii jest Partia Brexitu, pod przewodnictwem Nigela Farage’a. Wybrało ją aż 35% respondentów.

Na drugim miejscu znalazła się jedno z dwóch głównych, brytyjskich stronnictw – Partia Pracy. Chęć głosowania na nią wyraziło 18% badanych. To o 7 punktów procentowych mniej, niż skala poparcia laburzystów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Na trzecim miejscu znaleźli się znacznie wzmocnieni Liberalni Demokraci. Na prounijną partię chce głosować 17% respondentów, aż o 10 punktów procentowych więcej w porównaniu do jej wyniku wyborczego sprzed pięciu lat.

Tylko 12% pytanych Brytyjczyków poparło obecnie rządzącą Partię Konserwatywną. To aż o 12 punktów procentowych mniej w porównaniu do poprzednich wyborów. Zieloni mogą liczyć na poparcie 8% glosujących Brytyjczyków. W poprzednich wyborach otrzymali poparcie 7% głosujących. 4% respondentów wybrało natomiast nową, liberalną partię Change UK. Dawna partia Nigela Farage’a – Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) bez jego przywództwa przeszła na polityczny margines. W sondażu poparło ją zaledwie 2% respondentów.

Sondaż BMG został przeprowadzony w dniach 20-22 maja na próbie 1601 osób.

Lider brytyjskich eurosceptyków zaatakowany przez przeciwnikaNigel Farage, lider Partii Brexitu, w czasie prowadzenia kampanii wyborczej został obrzucony pojemnikiem z napojem. Sprawca został zatrzymany.

Nigel Farage, niegdysiejszy twórca sukcesu Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), obecnie przewodzący Partii Brexitu mającej szanse na zwycięstwo w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, został zaatakowany w czasie spotkania z wyborcami w mieście Newcastle. Został obrzucony pojemnikiem z koktajlem mlecznym. Sprawca został aresztowany. To 32-letni Paul Crowther.

Crowther powiedział, że nie planował ataku – „Nie wiedziałem, że będzie w mieście. Uznałem, że to może być moja jedyna szansa” – słowa napastnika cytuje dziennik „Rzeczpospolita”. Crowther uznał, że ma „prawo protestować przeciwko takim ludziom” ze względu na „żółć i rasizm jakie wyrzuca z siebie Farage”.

Sam Farage napisał na Twitterze, że radykalizacja zwolenników Unii Europejskiej doprowadziła do tego, że nie można normalnie prowadzić kampanii wyborczej. O doprowadzenie do tego rodzaju radykalizacji oskarżył polityków głównego nurtu, którzy, jego zdaniem, nie chcą zrealizować referendalnej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjska Izba Gmin już trzykrotnie odrzucała umowę regulującą relacje kraju z Unią po Brexicie wynegocjowaną przez rząd Theresy May. Jednocześnie jednak jej deputowani nie akceptują opuszczenia UE bez żadnej umowy.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/eurosceptycy-zdecydowanie-prowadza-w-sondazu-w-wielkiej-brytanii/
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/lider-brytyjskich-eurosceptykow-zaatakowany-przez-przeciwnika-video/
Tags: politique, royaume-uni, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments