Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rozdrobnienie sceny politycznej Słowacji – nacjonaliści rosną w siłęRządzący Słowacją Smer poniesie w zbliżających się wyborach znaczne straty. Natomiast umacnia się nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS).

Profil Europe Elects, podający wyniki wyborów i sondaży z całej Europy, opublikował także najnowszy, przedwyborczy sondaż przeprowadzony na Słowacji. Wygrywa w nim rządząca tym krajem od 2012 r. partia Kierunek Socjalna Demokracja (Smer), na którą głosować chce 19% respondentów. To znaczna strata w porównaniu do wyborów przed pięcioma laty, kiedy to Smer uzyskał poparcie 28% wyborców.

Na drugim miejscu znalazła się liberalna ale zarazem eurosceptyczna partia Wolność i Solidarność (SaS), którą wybrało 14% badanych. To o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednich wyborach. 14% uzyskała socjal-liberalna, prounijna koalicja skupiona wokół Postępowej Słowacji (PS), z którą związana jest nowa prezydent kraju Zuzana Čaputová. Jednak taki sam wynik osiągnęła także radykalna, nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS). Pięć lat temu partia Mariana Kotleby otrzymała tylko 8% głosów. 10% badanych wybrało konserwatywny, antyimigracyjny ruch „Jesteśmy Rodziną” (SR), to o 3 punkty procentowe więcej niż dostał on w poprzednich wyborach. Za nią znaleźli się inni nacjonaliści, tworzący Słowacką Partię Narodową (SNS) z wynikiem 8% poparcia (spadek o 1 punkt procentowy).

Partia OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) uzyskała w sondażu poparcie 7% (4 punkty procentowe mniej). Taki sam wynik osiągnął Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH), o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednich wyborach. 5% respondentów wybrało liberalną partię Most-Hid łączącą liberalnych polityków słowackich i przedstawicieli węgierskiej mniejszości narodowej (o 2 punkty procentowe mniej niż w wyborach). Słabszy wynik osiągnęła Partia Węgierskiej Koalicji (SMK-MKP), która zyskała poparcie tylko 2% pytanych, choć pięć lat temu zagłosowało na nią 4% wyborców.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-10 maja na próbie 1000 obywateli.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/rozdrobnienie-sceny-politycznej-slowacji-nacjonalisci-rosna-w-sile/

Tags: politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments