Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zapadł wyrok ws. Białorusinów za zbezczeszczenie AuschwitzPrzed sądem w Krakowie zapadł prawomocny ws. dwóch Białorusinów, którzy w marcu 2017 roku zorganizowali nagi pod bramą „Arbeit macht frei” w Oświęcimiu. Mężczyźni odpowiadali przed sądem za zbezczeszczenie i zabicie zwierzęcia.

Uczestnicy akcji, wśród których byli , Polacy i Niemcy, rozebrali się do naga i przykuli się łańcuchami do bramy. Wcześniej zawiesili na niej banner z napisem „Love”, zasłaniając pierwsze słowo na obozowej bramie.  Odpalili race, po czym jeden z uczestników zadźgał zwierzę, owcę.

We wtorek 21 maja sąd obniżył wyroki pierwszej instancji.

Adam B., który po zatrzymaniu wziął na siebie winę za zorganizowanie happeningu i główne sprawstwo, pierwotnie skazany na 1,5 roku , będzie musiał odsiedzieć rok . Drugi z oskarżonych – również Białorusin Nikita V. odsiedzi 8 miesięcy. Wobec obydwu oskarżonych sąd orzekł także m.in. kilkuletni posiadania zwierząt. Pozostali mają zapłacić grzywny w wysokości 7,5 tys. zł

Jeden z organizatorów tego makabrycznego „spektaklu” pod bramą w wywiadzie dla Radia Svaboda tłumaczył, dlaczego on i jego przyjaciel zdecydowali się na tę skandaliczną akcję.

„My tylko chcieliśmy pokazać, że Auschwitz niczego nas nie nauczyło”

„Celem naszego występu było zwrócenie uwagi na to, że prawdopodobnie nic nie rozumieliśmy z tego, co się wydarzyło w Auschwitz. Jakoś tak źle nam wyjaśniono, że nie można zabijać (…) A jagnię było symbolem niewinnej istoty, która rękami cynicznych polityków i mediów została cynicznie zadźgana. To o cynizmie było. Ja sam jestem Żydem. Moi krewni zginęli podczas Holocaustu, wiem o czym mówię – tłumaczy 27 -letni Nikita.

„Ale głównym celem performance było pokazanie niesprawiedliwości. Pytają mnie, dlaczego wybraliśmy Auschwitz? Wszak to święte miejsce, które czcimy. A mnie się wydaje, że tak naprawdę nie cenimy tego miejsca. Bezmyślnie, tak po prostu wtłaczają nam fałszywe informacje, że ta straszna już nigdy się nie powtórzy. Tymczasem wysyłamy do Syrii ludzi, samoloty, ingerujemy w nieswoje konflikty. Nie chodzi o żołnierzy sił pokojowych. Niszczymy miasta z żyjącymi tam ludźmi! Afganistan, Czeczenia, Irak … ciągle tam jesteśmy i kogoś zabijamy. Nasze media podają, że „zniszczone zostały trzy nasze samoloty”. A tam miasta w ruiny się obracają, nie wiadomo ile kobiet i dzieci zabito (…). My, jako artyści, bardzo silnie to przeżywamy” – tłumaczył Nikita.

https://kresy24.pl/zapadl-wyrok-ws-bialorusinow-za-zbezczeszczenie-auschwitz/

Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments