Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Premier Ukrainy złożył dymisjęWołodymyr Hrojsman, szef ukraińskiego rządu, złożył dymisję po środowym posiedzeniu gabinetu. To reakcja na inauguracyjne wystąpienie prezydenta Zełenskiego.

Hrojsman poinformował o swojej dymisji w czasie konferencji prasowej, przeprowadzonej po zakończeniu środowego posiedzenia swojego rządu. Powołał się przy tym na inauguracyjne przemówienia nowego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który wezwał premiera do złożenia rezygnacji. Zełenski zadecydował też o rozwiązaniu parlamentu.

„Myślę, że wszyscy rozumiecie, że rząd składa składa swoje pełnomocnictwa przed nowo wybraną Radą Najwyższą, a nie przed nowo wybranym prezydentem. Ale ja, przy okazji tego, podjąłem dla siebie decyzję o dymisji” – słowa Hrojsmana cytuje ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Ustępujący premier sugerował przy tym, że odpowiedzialność za jego decyzję leży częściowo po stronie nowego prezydenta. „Po tym gdy wybrany został nowy prezydent powiedziałem, że jestem świadomy wyzwań i możliwych zagrożeń, jakie stoją w przyszłości. Zaproponowałem prezydentowi, parlamentowi, żeby wspólnie sformułować nowy program i bardzo szybko zacząć podejmować decyzje, które uczynią Ukrainę silniejszą. Prezydent wybrał inną drogę” – ocenił ustępujący premier – „Uważam, że on, poprzez swoją deklarację, wziął dziś na siebie całą odpowiedzialność w obliczu zagrożeń przyszłości, które są w agendzie”.

Hrojsman został premierem Ukrainy 14 kwietnia 2016 roku, kiedy to zastąpił Arsenija Jaceniuka, w którego rządzie był wicepremierem. Został nim po rewolucji na Majdanie. Jednak już w październiku 2014 r. został przewodniczącym Rady Najwyższej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/premier-ukrainy-zlozyl-dymisje/

Tags: politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments