Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rynek we Lwowie oznaczono tabliczką w języku tatarskim. O polskim zapomniano [+foto/+video]Na lwowskim Rynku pojawiła się tabliczka, na której w trzech językach zapisano nazwę ulicy. Są to języki ukraiński, angielski i… tatarski. Umieszczenie tabliczki miało związek z obchodami 75. rocznicy deportacji krymskich Tatarów.

Fotografię tabliczki zamieścił na Twitterze miesięcznik Business Ukraine. Widać na niej tabliczkę z napisem „Plac Rynek 1” w trzech językach – ukraińskim, angielskim i krymsko-tatarskim. Jak podano, jest to pierwsze trzyjęzyczne oznaczenie ulicy we Lwowie.

Jak wynika z informacji podanej przez oficjalny kanał rady miasta Lwowa na YouTube, umieszczenie trzyjęzycznej tabliczki było inicjatywą władz miasta z okazji 75. rocznicy deportacji krymskich Tatarów, mocno nagłaśnianej na Ukrainie z przyczyn politycznych. Lwowskie obchody tej rocznicy odbyły się w sobotę. Obejmowały one m.in. minutę ciszy na lwowskim Rynku, prezentację wystawy obrazów tatarskiego artysty z Krymu, flashmob „Krym-Ukraina-Europa” a także odsłonięcie wspomnianej tabliczki. „Nie możemy powiedzieć z wyprzedzeniem, co będzie jutro. Ale jeśli mamy wiarę, że będziemy gospodarzami na swojej ziemi, tak też będzie.” – mówił w trakcie tych obchodów mer Lwowa Andrij Sadowy. „Mam wielkie marzenie, że wrócę na Krym. Kocham Krym. Ubóstwiam Krym, bo Krym to Ukraina. Sława Ukrainie!” – powiedział na zakończenie włodarz Lwowa.

Zdaniem dr Łukasza Adamskiego, wicedyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia a także historyka zajmującego się m.in. polsko-ukraińską historią, oznaczanie ulic we Lwowie w języku tatarskim, przy jednoczesnym pomijaniu języka polskiego, którym do 1945 roku posługiwała się większość mieszkańców Lwowa, to przejaw ukraińskich kompleksów wobec Polaków i instrumentalizacja cierpień Tatarów.

CZYTAJ TAKŻE: Polka ze Lwowa: Polakom nie jest łatwo – Ukraina tłumi polskość tego miasta, historia jest zakłamywana [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/rynek-we-lwowie-oznaczono-tabliczka-w-jezyku-tatarskim-o-polskim-zapomniano-foto-video/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments