Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ludzie Poroszenki składają dymisje. Turczynow wyraził gotowość do walki na froncieW związku ze zbliżaniem się końca prezydentury Petra Poroszenki do dymisji podają się związani z nim urzędnicy. W piątek odejście z zajmowanych stanowisk ogłosili minister  spraw zagranicznych Pawło Klimkin oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. Ten drugi wyraził nawet gotowość do przejścia do służby w „dowolnym oddziale” na froncie w Donbasie.

Klimkin, który zgodnie z ukraińską konstytucją jako szef MSZ podlega bezpośrednio prezydentowi, w mediach społecznościowych zapowiedział swoje odejście z urzędu. W nagraniu zamieszczonym na Facebooku powiedział, że w poniedziałek, w dzień zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego, złoży w ukraińskim parlamencie i na ręce nowego prezydenta oświadczenie o swojej rezygnacji. Szef ukraińskiej dyplomacji jest zdania, że tego wymaga polityczna kultura, a nowy prezydent ma prawo do wybrania sobie ludzi, którzy będą zajmować się polityką zagraniczną. Klimkin zaznaczył, że już wcześniej uprzedził Zełenskiego o swojej decyzji, a także zaoferował gotowość wspierania go.

Szef ukraińskiego MSZ zapowiedział start w wyborach do Rady Najwyższej, gdzie chce wykorzystać doświadczenie zdobyte w pracy w dyplomacji. Klimkin nie powiedział, z jakim ugrupowaniem zamierza się związać. Według jego słów ma być to „drużyna, z którą dzielę wspólne wartości, pryncypia, emocje i wizje”.

Także w piątek rezygnację na ręce prezydenta złożył inny podległy mu urzędnik, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) Ołeksandr Turczynow. Jako przyczynę rezygnacji wskazał zakończenie kadencji prezydenta, który mianował go na to stanowisko. Z kopii jego pisma opublikowanej przez media wynika, że Turczynow jest gotów przenieść się z fotela sekretarza RNBO do okopów w Donbasie. „Biorąc pod uwagę kontynuowanie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, jestem gotów bezpośrednio do służby wojskowej w dowolnym oddziale wojskowym lub w formacji wojskowej i w dalszym ciągu bronić naszego kraju” – napisał Turczynow.

Przypomnijmy, że w czwartek ukraiński parlament wyznaczył datę zaprzysiężenia prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego na poniedziałek 20. maja br.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-ludzie-poroszenki-skladaja-dymisje-turczynow-wyrazil-gotowosc-do-walki-na-froncie/

Tags: politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments