Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obchody Święta Straży Granicznej. Prezydent wręczył nominacje generalskie i dziękował za służbę

- Dzięki Straży Granicznej Polska w znakomity sposób realizuje także europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem - powiedział w piątek na centralnych obchodach Święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda, który wspólnie z szefem MSWiA wręczył nominacje generalskie dla funkcjonariuszy SG.

Prezydent RP Andrzej Duda i komendant główny Straży Granicznej generał brygady Tomasz Praga
Prezydent RP Andrzej Duda i komendant główny Straży Granicznej generał brygady Tomasz Praga

- Straż Graniczna jest dziś wspaniałą formacją, która świetnie służy Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej, która w znamienity sposób nawiązuje do tradycji - ocenił w piątek podczas centralnych obchodów Święta Straży Granicznej przed Belwederem Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dzięki pracy strażników granicznych strzeżona jest nie tylko granica Polski, ale i Unii Europejskiej. - To dzięki wam w znakomity sposób realizujemy także nasze europejskie zobowiązania i współpracę z Frontexem. Dziękuję, że służycie na granicach Rzeczypospolitej, ale dziękuję także ze wspieracie naszych sojuszników z Unii Europejskiej, że służycie i pomagacie na Węgrzech, we Włoszech i w innych krajach, w tym Macedonii - powiedział prezydent.

Dodał, że SG dziedziczy chlubne tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza, "tradycje tych, którzy z odwagą i niezwykłym bohaterstwem 80 lat temu stanęli do obrony Rzeczypospolitej i zapisali wspaniałe karty naszej historii bohaterstwa polskiego oręża własną krwią".

Prezydent wspólnie z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim wręczyli nominacje generalskie dla funkcjonariuszy SG. Andrzej Duda z okazji święta awansował także Komendanta Głównego SG generała brygady SG Tomasza Pragę na stopień generała dywizji Straży Granicznej.

- Chciałbym te moje słowa gratulacji i podziękowań skierować, także do tych waszych koleżanek i kolegów, którzy w tym momencie pomimo święta strzegą bezpieczeństwa granic Rzeczpospolitej - powiedział Joachim Brudziński.

Dodał, że ilekroć dane mu było rozmawiać, czy to w Brukseli, czy to Strasburgu, czy w innych stolicach z jego odpowiednikami zawsze pod adresem straży granicznej padały słowa uznania i podziękowania. - To powód do olbrzymiej dumy (...) Życzę wszystkim funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom, aby zawsze bezpiecznie i szczęśliwie z tej służby wracali - zwrócił się do zebranych Joachim Brudziński.

Z kolei obecny na uroczystości wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił wielką rolę, jaką SG odgrywa w systemie bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. - Jesteście naszą chlubą i dumą, tak w Polsce, jak na arenie międzynarodowej, o czym świadczą oceny jakie zyskujecie podczas misji zagranicznych. Nieduża formacja, ale ważne zadanie. 3,5 tys. kilometrów polskich granic, kontrola legalności pobytu cudzoziemców na ternie całej Polski i właśnie misje zagraniczne - podkreślił Jarosław Zieliński.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG z Nowego Sącza. Pododdział od 11 listopada 2018 roku występuje w umundurowaniu nawiązującym do mundurów Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej II RP, a zakończyła defilada Pododdziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG, Orkiestry Reprezentacyjnej SG i nowo promowanych podporuczników Straży Granicznej.

https://www.polskieradio.pl/5/1222/Artykul/2284314,Interwencja-Strazy-Granicznej-Zatrzymania-ws-nielegalnego-przekroczenia-granicy

Tags: #ŚwiętoSG, défence, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments