Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Czaputowicz: ustawa 447 nie ma wpływu na stosunki między Polską a USASzef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz po raz kolejny wyraził przekonanie, że amerykańska ustawa JUST 447 dotycząca żydowskich roszczeń nie ma dla Polski większego znaczenia.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, który ukazał się w piątek, Jacek Czaputowicz został zapytany, czy istnieje możliwość, że kwestia tzw. restytucji mienia żydowskiego zostanie powiązana przez Amerykanów z kwestią zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Zdaniem ministra sprawy tzw. restytucji mienia nie należy łączyć z kwestiami polityki bezpieczeństwa. „Polska jest dla USA bardzo ważnym i sprawdzonym sojusznikiem w kontekście polityki obronnej. Strategia USA w tym zakresie jest jednoznaczna i nie wiążemy jej z problematyką wykraczającą poza sferę polityki bezpieczeństwa” – odpowiedział min Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji jest też przekonany, że ustawa 447 i sprawa tzw. zwrotu mienia żydowskiego nie będzie miała znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich, które uznał za ugruntowane. „Polska należy do najbliższych i cenionych sojuszników USA. Kwestia restytucji mienia jest jednym z wielu tematów podnoszonych przez stronę amerykańską we wzajemnych relacjach i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich” – uznał minister.

PRZECZYTAJ: Amerykańskie media: bez rozwiązania kwestii roszczeń żydowskich nie będzie Fortu Trump
PRZECZYTAJ: Szef MSZ Jacek Czaputowicz bagatelizuje sprawę ustawy 447

Czaputowicz powiedział, że polskie władze oceniają negatywnie ustawę 447 „mimo że nie rodzi ona żadnych konsekwencji prawnych”. Minister wskazał, że ustawa odnosi się jedynie do mienia żydowskiego, co uznał za dyskryminujące wobec innych obywateli polskich nie będących Żydami, którzy zostawili w Polsce majątki.

Szef polskiej dyplomacji tłumaczył także, dlaczego doszło do niedawnego odwołania wizyty w Polsce delegacji izraelskiego ministerstwa równości społecznej. Według niego do kompetencji tego ministerstwa należy m.in. kwestia opieki nad Żydami, którzy uratowali się przed Holokaustem i ich majątkami. Jak mówił, izraelska delegacja zamierzała odbyć szereg spotkań, m.in. z przedstawicielami MSZ i ministerstwa cyfryzacji. Jedno ze spotkań miało dotyczyć zagadnień wizerunkowych z zakresu dyplomacji publicznej. „Jednak w momencie, w którym okazało się, że zmieniony został skład izraelskiej delegacji, a jej przewodniczącym został pan ambasador Dan Haezrachi, pełniący funkcję pełnomocnika ds. restytucji mienia z okresu Holokaustu i głównym tematem agendy proponowanej przez stronę izraelską miała być restytucja, spotkanie zostało odwołane”. – wyjaśniał min. Czaputowicz.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/czaputowicz-ustawa-447-nie-ma-wplywu-na-stosunki-miedzy-polska-a-usa/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments