Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Roszczenia żydowskie o mienie bezspadkowe. Błażej Spychalski: ten temat jest zamknięty

- Jeżeli chodzi o mienie pożydowskie, to owszem, mamy swoje rozwiązania, natomiast jeżeli chodzi o mienie bezspadkowe, to tutaj sprawa jest według polskiego prawa, polskiego rządu, zamknięta - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Błażej Spychalski
Błażej Spychalski

Amerykańskie media podają, że Kongres Stanów Zjednoczonych może uzależnić powstanie stałej amerykańskiej bazy w Polsce, tzw. Fort Trump, od wypłaty przez nasz kraj odszkodowań za bezspadkowe mienie pożydowskie, które należało do polskich obywateli pochodzenia żydowskiego w II RP, a którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Organizacje żydowskie w USA podnoszą tę kwestię, mimo że dziedziczenie na innej zasadzie niż więzów krwi nie występuje w tradycji prawnej zachodniej cywilizacji.

- Z mojej wiedzy wynika, że nigdy w takiej formule ta sprawa nie była stawiana. Wiem, że media różne rzeczy piszą, mówią. (…) Jeżeli chodzi o mienie pożydowskie, to owszem, mamy swoje rozwiązania, natomiast jeżeli chodzi o mienie bezspadkowe, to tutaj sprawa jest według polskiego prawa, polskiego rządu, zamknięta - zaznaczył rzecznik prezydenta.

- W kwestii mienia spadkowego jest ścieżka sądowa i różne podmioty, osoby odzyskują swój majątek, swoje nieruchomości - dodał.

Prowadzący zapytał, co zrobi prezydent, gdy Donald Trump postawi ultimatum: "albo odszkodowania, albo bazy". - My rozwiązanie tej kwestii mamy. Mienie bezspadkowe, czyli takie, w którym już nie ma spadkobierców, ten temat jest zamknięty. On nie funkcjonuje, nie ma go - podkreślił polityk.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2310454

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments