Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Jerusalem Post: Morawiecki musi zostać pociągnięty do odpowiedzialnościNa stronie internetowej The Jerusalem Post w czwartek ukazał się artykuł nazywający atak na ambasadora RP w Izraelu „odosobnionym incydentem” i oskarżający Mateusza Morawieckiego o „podsycanie antysemityzmu” w Polsce.

W artykule pt. „Haniebne przepisywanie”, będącym redakcyjnym stanowiskiem The Jerusalem Post, przypomniano kontrowersje wokół słów Binjamina Netanjahu zarzucającego Polakom „kolaborację z nazistami” oraz p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza mówiącego o „wyssaniu antysemityzmu z mlekiem matki” przez Polaków, zakończone odwołaniem przez Mateusza Morawieckiego udziału w szczycie V4+Izrael. Według izraelskiej gazety ostatnimi akcentami kryzysu na linii Warszawa-Tel Awiw było odwołanie warszawskiej wizyty delegacji z Izraela, która zamierzała prowadzić rozmowy nt. roszczeń z tytułu mienia ofiar Holokaustu, oraz atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. Jerusalem Post nazwał atak „nieakceptowalnym” i wyraził nadzieję, że sprawca zostanie ukarany.

Atak był jednak odosobnionym incydentem. Niestety to, co dzieje się w Polsce, nie jest incydentalne. Rząd organizuje systematyczne wybielanie historii. Chociaż prawdą jest, że Polska jako państwo lub naród polski nie współpracowały z nazistami, niektórzy Polacy współpracowali, motywowani antysemityzmem, który niestety wciąż istnieje w wielu częściach tego kraju. – napisało Jerusalem Post.

Izraelska gazeta zarzuciła Warszawie, że próbuje „przepisywać” historię Holokaustu „obrażając pamięć nie tylko ofiar, ale także ocalonych, także tych z Polski”. Jerusalem Post przypomniało w tym kontekście spór o „restytucję własności żydowskiej”.

Premier Mateusz Morawiecki, prawicowy nacjonalista, powiedział, że Polska nie zrekompensuje Żydom mienia utraconego podczas II wojny światowej – napisała gazeta przypominając, że Yair Lapid nazwał to stanowisko dowodem na to, że „antysemickie siły podnoszą w Polsce głowę”. – Rozumiemy, że Polska zmierza do wyborów i że dla polityków takich jak Morawiecki zgoda na rekompensaty dla żydowskich ofiar nazistów i ich współpracowników sprawia, że słabnie on w oczach skrajnie prawicowych wyborców. Ale to jest niewybaczalne – i Morawiecki musi wiedzieć, że to, co robi, wzmocni antysemityzm i doprowadzi do większej nienawiści do Żydów i państwa Izrael w całym jego kraju i w Europie. – uważa redakcja Jerusalem Post.

Gazeta wyraziła przekonanie, że Izrael musi przeciwstawić się „przepisywaniu historii” Żydów i nie może milczeć wobec „skandalicznej i rażącej próby uniknięcia odpowiedzialności za zbrodnie przeszłości”, za jaką najwyraźniej uważa odmowę zaspokojenia żydowskich roszczeń. Morawiecki musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności – kończy swój artykuł izraelska gazeta.

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/jerusalem-post-morawiecki-musi-zostac-pociagniety-do-odpowiedzialnosci/

Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments