Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador Marek Magierowski dziękuję za wsparcie

Ambasador przed wejściem do siedziby polskiej placówki, został znieważony fizycznie i słownie


Marek Magierowski

"Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia. Dziś rano przemawiałem na konferencji poświęconej medycynie w czasie Holocaustu. Po południu spotkałem się z potomkami Żydów z Włodawy. Wiele wspaniałych opowieści o Polakach ratujących ich rodziców i dziadków. Pracujemy dalej, bez zmian"- napisał na Twitterze polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski.

Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia. Dziś rano przemawiałem na konferencji poświęconej medycynie w czasie Holocaustu. Po południu spotkałem się z potomkami Żydów z Włodawy. Wiele wspaniałych opowieści o Polakach ratujących ich rodziców i dziadków. Pracujemy dalej, bez zmian.

Ambasador przedwczoraj przed wejściem do siedziby polskiej placówki, został znieważony fizycznie i słownie. Sprawca został ujęty.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do władz izraelskich o ochronę życia i dobra polskich dyplomatów. Do siedziby MSZ w Warszawie została wezwana ambasador Izraela Anna Azari. Podczas spotkania przedstawiciele MSZ przekazali stanowisko izraelskiej dyplomatce. "Wyrażamy ubolewanie, że incydent miał miejsce i apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Prosimy również o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce w dniu wczorajszym i przedstawienia nam informacji na ten temat" - poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji Ewa Suwara.

Izraelska ambasador wydała również specjalne oświadczenie. "Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy" - napisała Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę. Anna Azari wyraziła również nadzieję, że incydent nie przysłoni tego, co pozytywne w relacjach polsko-izraelskich.

#MFA statement on insulting of Polish Ambassador to @PLinIsrael @mmagierowski

📖https://t.co/ZhdXnazGqj pic.twitter.com/drA68c0X1iPrezydent Andrzej Duda mówił podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic, że atak na polskiego ambasadora w Izraelu Marka Magierowskiego musi zostać wyjaśniony przez izraelskie władze. Jak powiedział prezydent, na razie wszystko wskazuje na to, że zdarzenie było "aktem antypolskim", aktem "nienawiści przeciwko nam, nienawiści absolutnie niesprawiedliwej". Andrzej Duda dodał, że sam zwalcza wszelkie przejawy antysemityzmu, uważając je za coś ohydnego i niegodnego, a przy tym absolutnie nie zgadza się na żaden akt antypolski.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/420362,Ambasador-Marek-Magierowski-dziekuje-za-wsparcie
Tags: #mfa, antipolonisme, israël, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments