Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Odsłonięcie pomnika misia Wojtka w Cassino

Niedźwiedź Wojtek towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu i pomagał przenosić amunicję podczas walki


Niedźwiedź Wojtek

Na placu w centrum Cassino odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu i pomagał przenosić amunicję podczas walki o Monte Cassino. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders. To początek obchodów 75 rocznicy bitwy.

W opactwie benedyktynów na #MonteCassino w obecności min. @Anna_M_Anders inauguracja wystaw: "Armia Andersa - Droga nadziei" przedstawiająca historię 2. Korpusu i "Z nieludzkiej ziemi do Włoch - żołnierz i artysta" z obrazami uczestnika walk o Monte Cassino Tadeusza Wojnarskiego pic.twitter.com/9QIsEBJj4L

Półtorametrowy pomnik z białego marmuru stanął na Piazza XV Febbraio w sercu miasta u stóp Monte Cassino. Na tabliczce czytamy: "Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w Korpusie generała Władysława Andersa”.

Cassino 🇮🇹. Odsłonięcie pomnika misia Wojtka. In Cassino today the unveiling of the Wojtek Soldier Bear monument @PLinItalia @Kombatanci pic.twitter.com/6q2WzMPpu1 Szef władz miasta Bendetto Basile podkreślił, że na Monte Cassino za wolność Włoch oddało życie wielu Polaków, którzy zdobyli wzgórze. Anna Maria Anders powiedziała, że przyjechała przede wszystkim jako córka generała Andersa. Podkreśliła, że zawsze jej wizytom w Cassino towarzyszy ogromne wzruszenie: „Ci wszyscy weterani to dla mnie tak jak rodzina. Wielu znałam od dziecka. Tutaj są pochowani moi rodzice. Włochy i Cassino są mi bardzo bliskie” - powiedziała Anna Maria Anders.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/420283,Odsloniecie-pomnika-misia-Wojtka-w-Cassino
Tags: #montecassino, 2ème guerre mondiale, animaux, italie, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments