Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Szymon Szynkowski vel Sęk: ustawa 447 nie rodzi konsekwencji prawnych dla Polski

- Nasze stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne, w tym sensie ustawa nic nie zmieniła: nie ma możliwości zrealizowania kwestii restytucji mienia, tak zwanego bezspadkowego - mówił nt. ustawy 447 w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel Sęk

W ostatnich dniach jednym z ważniejszych tematów w polskiej debacie publicznej była sprawa ustawy S.447, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania kanałami dyplomatycznymi organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Gość PR24 powiedział, że "ta ustawa jest konsekwencją stanowiska strony amerykańskiej podnoszonego przez wiele lat i w tym sensie nie jest żadnym zaskoczeniem". - Nasze stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne, w tym sensie ustawa nic nie zmieniła: nie ma możliwości zrealizowania kwestii restytucji mienia, tak zwanego bezspadkowego - wskazał.

- Każdy prawnik, który chwyci tę ustawę, po pierwsze zobaczy, że kwestia restytucji jest tam postawiona tylko w kontekście sporządzania raportu (...), a po drugie, (...) jest ustawą amerykańską, nie ma wpływu na to, co się dzieje w sensie prawnym w Polsce - mówił wiceszef MSZ. - Kodeks cywilny dawno to rozstrzygnął: mienie bezspadkowe przechodzi na skarb państwa, nie może podlegać restytucji - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Na pytanie czy ustawa 447 rodzi konsekwencje prawne dla Polski odpowiedział, że nie.

Wiceszef MSZ mówił, że "jest charakterystyczne, że ustawę 447 uchwalono rok temu, a jakiekolwiek ożywione dyskusje i projekty ustaw pojawiają się na dwa tygodnie przed wyborami - to nie jest przypadek". - W mojej opinii podnoszenie tej sprawy jest szkodliwe z punktu widzenia polskiej racji stanu - ocenił.

Wiceszef MSZ: oczekujemy skuteczniejszej ochrony dyplomatów ze strony Izraela

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Azari wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu.

Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska "oczekuje, że (ta sprawa - red.) będzie wyjaśniona bez zbędnej zwłoki". - Jeżeli okazałoby się, że ta sprawa miałaby się przeciągać, to oczywiście będziemy interweniować - dodał. - Podstawowym obowiązkiem państwa przyjmującego jest zapewnienie ochrony dyplomatom - zaznaczył gość PR24. Jak powiedział, "w związku z tym oczekujemy od władz Izraela (...), że ta ochrona będzie zapewniona, skuteczniejsza". - Ten incydent pokazuje, że ona nie jest skuteczna - powiedział.

Wiceszef MSZ mówił, że "miał okazję rozmawiać" z Markiem Magierowskim. - Jest w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To dobrze, bo na tym niełatwym odcinku dyplomatycznym ciężko pracuje, jesteśmy z jego misji zadowoleni, to osoba przyczyniająca się do budowy mostów. Taka osoba tym bardziej zasługuje na ochronę i taki incydent musi być potępiony - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której wiceszef MSZ mówił także o nadchodzącej wizycie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2310109

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments