Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Izraelski dziennikarz: napastnik napluł polskiemu ambasadorowi w twarz, sąd go zwolniłWedług relacji izraelskiego dziennikarza Baracka Ravida, napastnik, który zaatakował Ambasadora RP w Izraelu wcześniej przyjechał tam „wyjaśnić sprawę restytucji mienia ofiar Holokaustu”, ale go nie wpuszczono. Sąd uznał incydent za sprzeczkę i zwolnił go do domu.

Barack Ravid, dziennikarz izraelskiej stacji Kanał 13 (wcześniej z Kanału 10) podał na Twitterze nowe informacje ws. wtorkowego ataku na Ambasadora RP w Izraelu, Marka Magierowskiego. Opublikował je w języku hebrajskim, ale tłumaczenie wpisów zamieścił ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Wojciech Szewko. Wcześniej podano, że napastnikiem nie była nieznana osoba, ale znany izraelski architekt Arik Lederman. Pisał o tym dziennikarz „Do Rzeczy”, Marcin Makowski.

Według dostępnego tłumaczenia, Ravid napisał, że prawnik napastnika, który zaatakował polskiego ambasadora w Tel Awiwie twierdził w sądzie, że jego klient przyjechał do polskiej ambasady, żeby wyjaśnić sprawę restytucji mienia ofiar Holokaustu. Strażnicy nie wpuścili go do ambasady i nazwali Żydem, wzgl. „Żydkiem” [dosł. „Gid (Żyd) to znaczy Yid (Żydek)” – red.].

Sam sprawca zeznał, że poniosły go emocje po tym, jak został potraktowany przez straż i po tym jak samochód ambasady na niego zatrąbił. Twierdził, że celem jego ataku był samochód, a nie ambasador i przekonywał sąd, że w ogóle nie wiedział, że w środku jest polski ambasador.

Przeczytaj: Zaatakowano Ambasadora RP w Izraelu. Premier potępia „rasistowski atak”

Izraelski sędzia uznał, że to „sprzeczka drogowa”, a nie atak o charakterze politycznym lub nacjonalistycznym i zwolnił zatrzymanego do domu.

W uzupełnieniu Kanał 13 podał, że sprawca ataku szedł środkiem ulicy, a kiedy samochód ambasadora zatrąbił na niego, uderzył w jego dach. Kiedy zobaczył, że polski ambasador zrobił mu zdjęcie – otworzył drzwi i napluł ambasadorowi w twarz.

Według innego, uzupełnionego tłumaczenia wpisów Ravida, sąd uznał postępowanie Izraelczyka za wysoce niestosowne i zasługujące na potępienie. Zaznaczył, że nie zostałby zatrzymany, gdyby nie mówił o polskim ambasadorze. Mężczyznę zwolniono, nakazując mu pozostanie w areszcie domowym do jutrzejszego południa.

Należy przypomnieć, że Barak Ravid, jeszcze jako dziennikarz ze stacji “Kanał 10”, ujawnił sprawę ściśle tajnych negocjacji przedstawicieli premierów Polski i Izraela ws. ustawy o IPN. Twierdził, że kluczowe spotkanie z udziałem dwóch polskich europarlamentarzystów PiS, Tomasza Poręby i Ryszarda Legutki, odbyło się w tajemnicy, w siedzibie Mosadu w Glilot.

O ataku na ambasadora Marka Magierowskiego jako pierwsze poinformowały media izraelskie. W Polsce informacje te pojawiły się dopiero po tych publikacjach.

Przeczytaj: Sejm: PiS zdjął z porządku obrad projekt ustawy anty-447
Czytaj również: Konfederacja i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy anty-447 [+VIDEO]

W związku z incydentem, ambasador Izraela Anna Azari została wezwana na rozmowę do MSZ. Po potępieniu ataku na Magierowskiego przez premiera Mateusza Morawieckiego, rzecznik izraelskiego resortu dyplomacji Emmanuel Nahshon przekazał na Twitterze wyrazy współczucia. Napisał,  że jest zszokowany atakiem i zapewnił, że izraelskie służby traktują sprawę priorytetowo.

https://kresy.pl/wydarzenia/izraelski-dziennikarz-napastnik-naplul-polskiemu-ambasadorowi-w-twarz-sad-go-zwolnil/

Tags: antipolonisme, israël, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments