Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

15 maja w Historii Kresów

Egzekucja Zygmunta Padlewskiego
Egzekucja Zygmunta Padlewskiego

1863 – Rosjanie rozstrzelali w Płocku Zygmunta Padlewskiego – generała Powstania Styczniowego urodzonego w Czerniawce Małej pod Berdyczowem.

Zygmunt Padlewski był synem Władysława – powstańca listopadowego i Judyty z Potockich. Uczył się w Korpusie Kadetów w Brześciu nad Bugiem, następnie zaś w Akademii Artylerii w Petersburgu. Należał do tajnego Koła Oficerskiego Zygmunta Sierakowskiego.

Od 1862 r. w Polsce należał do lewicy stronnictwa „czerwonych”, był członkiem Komitetu Centralnego Narodowego i jednym z głównych inspiratorów Powstania Styczniowego. Po jego wybuchu był naczelnikiem powstania w Warszawie i w guberni płockiej. Jego oddział nie zdołał jednak zdobyć Płocka i poniósł kolejne porażki pod Słominem, Unieckiem, Myszyńcem, Drążdżewem i Radzanowem. W końcu Padlewski został ujęty przez Rosjan i rozstrzelany w Płocku.

1850 – w Beyzymach Wielkich na Wołyniu urodził się Jan Beyzym – polski misjonarz, błogosławiony. Zmarł w 1912 r.

1885 – urodził się Marian – polski generał, historyk, działacz polityczny i minister. Ukończył Uniwersytet Franciszka Józefa we Lwowie. Działał w lwowskiej Organizacji Promienistych i Organizacji Nieprzejednanych. Współzałożyciel Związku Walki Czynnej i współorganizator Związku Strzeleckiego. W wojnie polsko – bolszewickiej dowodził 51 Pułkiem Ułanów Kresowych. Obrońca Lwowa z 1939 r. Zmarł w 1973 r. w Londynie.

1917 – urodził się Jerzy Duszyński – polski aktor. W latach 1939-41 występował w Teatrze na Pohulance. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do miasta występował w Wileńskim Polskim Teatrze Dramatycznym. Jego ostatnią wielką rolą filmową była postać Józefa Piłsudskiego w filmie „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1978 r. Zmarł w tym samym roku.

1931 – zmarł Leon Petrażycki – polski i rosyjski prawnik, filozof, socjolog prawa, etyk i logik. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego. Urodził się w 1867 r. w Kołłątajowie na Witebszczyźnie.

1935 – zmarł Stanisław Dnistrianski – ukraiński działacz polityczny, prawnik, wykładowca uniwersytecki. Pochodził z rodziny o tradycjach polsko – ukraińskich. Urodzony w 1870 r. w Tarnopolu.

https://kresy24.pl/15-maja-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments