Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obchody Święta Polaków za Granicą i narodowych świąt majowych na Białorusi

W miniony weekend Polacy z Białorusi fetowali oraz Święto Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi RP. Obchody uświetniła wizyta sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ministra Adama Kwiatkowskiego z delegacją. To wydarzenie nie uszło uwadze białoruskiej gazety , która bez entuzjazmu odnotowała tę eksplozję polskości na Białorusi.

w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam z delegacją uczestniczył w zorganizowanych przez obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi RP. Spotkał się z Polakami w Grodnie, Lidzie i Mińsku.

Centralna, zorganizowana przez ZPB, uroczystość odbyła się 11 maja pod otwartym niebem w Grodnie i zgromadziła liczącą ponad pół tysiąca grupę działaczy organizacji, którzy przybyli na obchody z całej Białorusi.

Głównym punktem programu grodzieńskich obchodów stał się świąteczny przygotowany siłami dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w ośrodkach nauczania, działających przy Oddziałach ZPB w Grodnie, Mińsku, Mohylewie, Brześciu, Molodecznie, Baranowiczach, Kalinkowiczach i innych miejscowościach, rozsianych po całym kraju.

Z nieukrywanym wzruszeniem powitał rodaków w imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i przewodniczącej senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Janiny Sagatowskiej, senator RP Andrzej Pająk.

List okolicznościowy, skierowany przez prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego do członków Związku Polaków na Białorusi, odczytała prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska.

Podczas zaplanowanej na trzy dni wizyty na Białorusi prezydenckiego ministra z delegacją, gościom towarzyszył RP na Białorusi Artur , ekipa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki Jarosławem Książkiem oraz członkowie Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys.

Podczas pobytu w Grodnie minister Kwiatkowski z delegacją miał okazję poznać prezesów ponad 50-ciu oddziałów terenowych i struktur Związku Polaków na Białorusi podczas wspólnego obiadu, który zorganizował i ufundował Zarząd Główny ZPB.

Po posiłku wysocy goście złożyli kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie i udali się na przyjęcie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i narodowych świąt majowych, wydane przez Generalny RP w Grodnie na Nowym Zamku. Przyjęcie poprzedził koncert moniuszkowski w wykonaniu orkiestry, składającej się z muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Kapeli Grodzieńskiej, a także znakomitych solistów – sopranów, tenorów i barytonów, współpracujących z tymi zespołami muzycznymi.

Cały fotoreportaż z portalu znajdziecie Państwo tu.

W niedzielę 12 maja, w drugim dniu pobytu na Białorusi z okazji obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi RP, wysłannik Pary Prezydenckiej RP, minister Adam Kwiatkowski i senator RP Andrzej Pająk z delegacją odwiedzili Odział ZPB w Lidzie.

Wizytę w drugim co do wielkości mieście obwodu grodzieńskiego, na połowę zamieszkałym przez Polaków, poprzedziło odwiedzenie przez gości z Warszawy Starych Wasiliszek – małej ojczyzny legendarnego polskiego muzyka Czesława Niemena. Po krótkim pobycie delegacja udała się na cmentarz w Krupowie koło majątku , należącego niegdyś do rodziny jednego z największych polskich bohaterów z okresu II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego.

Spektakularną manifestacją polskiego patriotyzmu mieszkańców Lidy stało się powitanie ministra Adama Kwiatkowskiego, senatora Andrzeja Pająka i osób im towarzyszących przed siedzibą Oddziału ZPB w Lidzie. Tutaj na wysokich gości z chlebem i solą czekała około 200-osobowa grupa lidzkich Polaków, trzymających przed sobą kilkunastometrową polską flagę.

To wydarzenie nie uszło uwadze internetowej gazety Nasza Niwa, która opublikowała zdjęcie radosnych dzieciaków trzymających biało – czerwone flagi. Ale ta polskości musiała uwierać dziennikarzy, bo zwrócili się do szefowej ZPB Andżeliki Borys z pytaniem; „obywatelami jakiego państwa są te dzieciaki”.

„Jesteśmy Związkiem Polaków. A to jest prezydencki minister. Zawsze wywieszamy flagę, bo jest to praktyka międzynarodowa podczas takich wizyt. Polski minister był w Lidzie odwiedzając polską szkołę, był też w Grodnie. Tam zorganizowaliśmy wydarzenie na 2 maja – , Święto Konstytucji. I tam też wisiała flaga. I będziemy ją wywieszać dopóki żyjemy. A Białorusini niech wywieszają swoją biało-czerwono-białą flagę, nie mamy nic przeciwko” – wyjaśniła Borys, w odpowiedzi na to nieuprzejme pytanie.

Obchody świąt majowych w ZPB (dzień drugi – Lida, FOTOREPORTAŻ)

Pobyt ministra Adama Kwiatkowskiego na obchodach świąt majowych w ZPB (dzień trzeci – Mińsk, ZDJĘCIA)

https://kresy24.pl/obchody-swieta-polakow-za-granica-i-narodowych-swiat-majowych-na-bialorusi/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments