Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Abp Mokrzycki: historii Lwowa nie da się zaprzeczyć, chyba że się go zburzy i zbuduje od nowa



Rzymskokatolicki metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki odprawił pod kościołem Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie mszę świętą inaugurującą doroczne Nabożeństwo Fatimskie. – podaje Katolicka Agencja Informacyjna. Msza nie mogła odbyć się wewnątrz kościoła, ponieważ grupka grekokatolików wciąż odmawia przekazania go Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Zgodnie z zapowiedziami abp Mokrzycki przewodniczył w poniedziałek wieczorem mszy świętej na placu przed kościołem Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie, a później ulicami miasta poprowadził procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Jak podawała lwowska kuria Kościoła rzymskokatolickiego, tegoroczne nabożeństwa stoją pod znakiem modlitwy o zwrot prawowitym właścicielom kościoła Matki Bożej Gromnicznej.

„Stojąc pod zamkniętymi drzwiami tej świątyni, stajemy pod zamkniętymi drzwiami miłości i zrozumienia, które stają się symbolem oddzielającym ludzi między sobą i symbolem niechrześcijańskiej postawy, niosącej zgorszenie” – mówił abp Mokrzycki podczas homilii. Według niego te zamknięte drzwi stają się „symbolami ciągłych podziałów i waśni”. Metropolita podkreślał, że stojący pod murami kościoła są obywatelami Ukrainy „których dyskryminuje się i lekceważy”.

Sytuację wokół kościoła arcybiskup Lwowa nazwał „wielkim i ciężkim krzyżem upokorzenia” szczególnie bolesnym „w wolnym państwie, które nazywa siebie europejskim i chrześcijańskim od ponad tysiąca lat”. Metropolita wyraził przekonanie, że zamknięte drzwi kościoła Matki Bożej Gromnicznej są „zaplanowaną akcją przeciwko Kościołowi, który w obrządku łacińskim trwa na tych ziemiach od wieków”.

„Tej historii nie da się zaprzeczyć, ani nie da się od niej uciec. Ona jest widoczna w naszym mieście na każdym kroku. Aby temu zaprzeczyć, potrzeba było by chyba zburzyć to miasto i wybudować je na nowo” – mówił hierarcha.

Po mszy metropolita lwowski poprowadził procesję ulicami miasta. Według ukraińskiego portalu Dyvys.info wzięło w niej udział około 100 wiernych. Ukraiński portal nie zrelacjonował słów abp Mokrzyckiego ani nie wspomniał o zajęciu kościoła przez grupkę grekokatolików.











Jak pisaliśmy, Kościół greckokatolicki (UKGK), w zamian za dawny kościół św. Kazimierza, który niedawno otrzymał na własność, miał oddał Kościołowi rzymskokatolickiemu kościół Matki Bożej Gromnicznej. Do formalnego przekazania tej świątyni jednak nigdy nie doszło – do niedawna mieściła się w nim greckokatolicka parafia, która jedynie udostępniała kościół dominikanom w określonych godzinach. Gdy władze UKGK w końcu odwołały z parafii proboszcza, a później zlikwidowały całą parafię, grupka grekokatolików przejęła klucze do kościoła i przestała do niego wpuszczać rzymskich katolików. Pojawiły się nawet doniesienia, że wierni ci przeszli na prawosławie. Wierni obrządku łacińskiego od prawie pół roku nie mogą się gromadzić w świątyni. W dni powszednie przychodzą do kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich, podczas gdy niedzielne Msze św. sprawowane są na holu. Jak mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, dotychczasowe rozmowy nie przyniosły efektów i wciąż nie ma dobrej woli ze strony wiernych kościoła grekokatolickiego. Należy podkreślić, że przed II wojną światową zarówno kościół św. Kazimierza jak i kościół Matki Bożej Gromnicznej należały do Kościoła rzymskokatolickiego.

https://kresy.pl/wydarzenia/religia/abp-mokrzycki-historii-lwowa-nie-za-sie-zaprzeczyc-chyba-ze-sie-go-zburzy-i-zbuduje-od-nowa-foto/
Tags: antipolonisme, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments