Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Żydowska organizacja ds. roszczeń: jesteśmy zawiedzeni, lecz liczymy na wznowienie dialogu z PolskąŚwiatowa Żydowska Organizacja ds. Restytucji (WJRO) wyraziła rozczarowanie „tonem i językiem” używanymi w ostatnich tygodniach w Polsce odnośnie tematu „restytucji mienia”.

Oświadczenie jednego z szefów WJRO Gideona Taylora ukazało się w poniedziałek na facebookowym profilu organizacji. „Jesteśmy rozczarowani tonem i językiem w Polsce odnośnie restytucji mienia w ostatnich tygodniach” – powiedział Taylor. Jego zdaniem sprawa nie dotyczy wyłącznie Żydów i wyłącznie konfiskat mienia przeprowadzonych przez Niemców w okupowanej Polsce, lecz własności znacjonalizowanej przez komunistów po wojnie. W opinii Taylora mienie to „wciąż przynosi korzyści polskiej gospodarce”.

„Polski rząd wniósł projekt legislacyjny dotyczący tej kwestii ponad rok temu. Sprawa ta jest szczególnie ważna dla ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, których mienie zostało najpierw odebrane przez niemieckich nazistów a potem ponownie przez komunistyczną Polskę” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciel WJRO wyraził nadzieję na „wznowienie dialogu z Polską”, który doprowadzi do naprawienia „historycznej niesprawiedliwości”. W oświadczeniu dodano wyrazy uznania dla Izraela, USA i „innych krajów” za „wieloletnią troskę” o te sprawy.

PRZECZYTAJ: MSZ: wizyta izraelskiej delegacji w Polsce została odwołana

Przypomnijmy, że kilka dni temu Światowa Żydowska Organizacja ds. Restytucji rozesłała do mediów komunikat, w którym ostro skrytykowała protesty w Polsce i w USA przeciw  roszczeniom wysuwanym przez środowiska żydowskie,  dostrzegając w nich przejawy antysemityzmu. Oświadczenie WJRO wydano jeszcze przed sobotnią demonstracją środowisk patriotyczno-narodowych w Warszawie. „Protesty obejmowały antysemickie plakaty i wypowiedzi, włączając oskarżenia o to, że Żydzi popełniali przestępstwa przeciw Polakom w czasie Holokaustu i domagające się odszkodowań od Żydów” – napisano wówczas w komunikacie WJRO.

Organizacje żydowskie z USA stoją na stanowisku, że mają prawo do mienia lub finansowej rekompensaty za mienie należące niegdyś do obywateli II RP żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie wojny i nie pozostawili prawnych spadkobierców. Ustawa JUST Act, zwana także ustawą 447, nakłada na władze USA obowiązek wspierania tych roszczeń. Kampanię propagandową w tej sprawie rozpoczęła właśnie WJRO.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/zydowska-organizacja-ds-roszczen-jestesmy-zawiedzeni-lecz-liczymy-na-wznowienie-dialogu-z-polska/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments