Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Warszawie uczczono J. Piłsudskiego i gen. W. Andersa

Uroczystość odbyła się przy Grobie Nieznanego żołnierza w rocznice śmierci marszałka i generała


Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

W Warszawie uczczono Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Andersa. Uroczystość odbyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w 84. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, pierwszego marszałka Polski oraz 49. rocznicę śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że Józef Piłsudski tchnął w Polaków niezwykłą siłę, wybudził ich z marazmu, tchnął w naród polski wiarę w zwycięstwo. "Tą myślą potrafił zarazić współczesnych sobie. Czynił to w czasie, zarówno, działalności w PPS, jak i w roku 1914 i roku 1920. On przekonywał Polaków, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, że chcieć to móc" - wyjaśnił.

12 V 1970 r. zm. gen. Władysław Anders; szef sztabu w #PowstanieWielkopolskie; organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, dowódca #2KorpusPolski, uczestnik kampanii włoskiej, Naczelny Wódz PSZ na Zachodzie pic.twitter.com/7u3vjQZT23


Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że w duchu idei Józefa Piłsudskiego, działał generał Anders. "Z tych słów marszałka Józefa Piłsudskiego , generał Władysław Anders poprowadził swoich żołnierzy, poprowadził 2. Korpus Polski ku zwycięstwu na Monte Cassino. To ogromna zasługa tych dwóch wielkich mężów stanu, że nauczyli Polaków, iż nie ma przed nami rzeczy niemożliwych, że trzeba szybować wysoko, jak orły" - podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał w liście odczytanym przez posłankę Małgorzatę Wypych, że Józef Piłsudski i generał Władysław Anders są symbolami wolnościowych dążeń Polaków.

Przed pomnikiem Bitwy o #MonteCassino w #Warszawa trwa uroczystość upamiętniająca 75.rocznicę rozpoczęcia bitwy i 49.rocznicę śmierci gen. W.Andersa. Hołd Bohaterom 2.Korpusu Polskiego oddają również przedst. państw b.koalicji antyhitlerowskiej @PLinNewZealand @CanadaPolska pic.twitter.com/kfkg3EtYME"Dla nich niepodległa ojczyzna była wartością najwyższą. Dla niej gotowi byli poświęcić życie. Wielki sen o niezawisłości spełnił się w 1918 roku. Niestety, generał Anders i jego żołnierze, nie doczekali demokratycznej Polski. Jednakże ich bohaterstwo i niezłomna postawa w czasie walk o Monte Cassino, napełniały serca Polaków, zarówno żyjących w zniewolonym kraju, jak i na emigracji prawdziwą dumą" - napisał Marek Kuchciński.

Józef Piłsudski herbu własnego zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Był działaczem społecznym i niepodległościowym, twórcą Organizacji Bojowej PPS i Polskiej Organizacji Wojskowej, od 11 listopada 1918 naczelnym wodzem Armii Polskiej, w latach 1918-1922 naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Dowodzone przez niego wojska polskie w 1920 roku odparły agresję bolszewików.

12 V 1935 r. w #Belweder o godz. 20:45, w wieku 68 lat zmarł Józef Klemens Piłsudski; twórca Organizacji Bojowej PPS i POW; naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski, dwukrotny premier i minister spraw wojskowych pic.twitter.com/9UoyI75zuYGenerał Władysław Anders był między innymi dowódcą Armii Polskiej w ZSRR oraz 2. Korpusu Polskiego, sprawował też funkcję naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950-1954. Dowodzony przez niego 2. Korpus Polski zdobył Monte Cassino, a bitwa o wzgórze i klasztor rozpoczęła się 80 lat temu - 12 maja 1944 roku.

http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/419774,W-Warszawie-uczczono-J-Pilsudskiego-i-gen-W-Andersa
Tags: #2korpuspolski, #belweder, #montecassino, #powstaniewielkopolskie, #warszawa, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments