Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

LNG z USA przez Polskę może znów dotrzeć na Ukrainę (analiza)

może niebawem sprowadzić kolejne z przez Polskę. Nie wiadomo, czy chodzi o dodatkowe dostawy z całego portfolio, czy dedykowaną paczkę, jak w grudniu 2017 roku – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Ukraińcy rozmawiają o warunkach cenowych dostaw gazu z USA nad Dniepr. W przeszłości odbierali już ten surowiec przez Polskę. Import odbywał się za pośrednictwem PGNiG i ERU Trading. To mała spółka założona przez Amerykanów biorąca na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo dostaw. Polacy przekazują jej gaz z portfolio, a ona sprzedaje ją na rynku ukraińskim. Od kwietnia 2017 roku ERU Trading, spółka-córka amerykańskiej ERU Corporation, dysponuje politycznym ubezpieczeniem ryzyka (PRI), którego udzieliła agencja Overseas Private Investment Corporation (OPIC). To rządowa instytucja inwestycyjna.

Dzięki błogosławieństwu Waszyngtonu ładunki LNG odbierane w Świnoujściu mogą trafiać do naszego wschodniego sąsiada. Gaz jest wydzielany z całego portfolio, ale możliwe są także „dedykowane paczki” z LNG, jeżeli warunki dostaw będą na tyle atrakcyjne. To właśnie o nich rozmawiał w Waszyngtonie prezes Naftogazu Andrij Kobolew. – Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone wspierają eksport amerykańskich firm zapewniając im finansowanie oraz ubezpieczając ryzyka. Powinniśmy przygotować się do potencjalnych prowokacji ze strony Rosji, a także na zbliżającą się zimę, dlatego należy zgromadzić dodatkowe rezerwy gazu. Wsparcie w tej postaci byłoby bardzo pomocne – powiedział prezes cytowany przez BiznesAlert.pl.

Tak się składa, że obecne warunki na rynku LNG są najlepsze z możliwych dla dostaw spotowych. Ceny LNG w Azji chwilowo spadły poniżej europejskich, przez co wzrosła atrakcyjność dostaw na Stary Kontynent. Ten trend tłumaczy intensyfikację zamówień spot PGNiG, które sprowadziło w 2019 roku już pięć ładunków spotowych, a w całym zeszłym roku były „tylko” cztery. Ostatni spot nieprzypadkowo dotarł z Sabine Pass LNG w Luizjanie. Amerykanie chcą także skorzystać na wzroście atrakcyjności Europy. Podczas konferencji branżowej GAZTERM w Międzyzdrojach pod patronatem BiznesAlert.pl firmy Sempra LNG i Cheniere Energy reklamowały swoje instalacje oraz wolumeny robiące wrażenie.

(…)

Cały komentarz tutaj.

https://kresy24.pl/lng-z-usa-przez-polske-moze-znow-dotrzec-na-ukraine-analiza/

Tags: les etats-unis, politique, pologne, ukraine, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments