Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sebastian Kaleta: rotmistrz Witold Pilecki zasługuje na europejską estymę

Warszawski kandydat Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu Sebastian Kaleta chce w Brukseli walczyć o zachowanie pamięci o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego. Zobowiązanie ogłosił podczas porannej konferencji prasowej przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu.

Sebastian Kaleta
Sebastian Kaleta

- Chciałbym z tego miejsca zadeklarować, że będę czynił wszelkie starania, żeby Parlament Europejski, Unia Europejska włożyła więcej wysiłku w upamiętnianie tych, o których komuniści chcieli, aby byli zapomnieni. To jest bardzo ważna sprawa dla narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które przez lata były ciemiężone przez komunizm - mówił Sebastian Kaleta.

Kandydat zaznaczył, że państwa z Europy Zachodniej powinny lepiej poznać polską historię. Szczególną uwagę zwrócił na postać rotmistrza Pileckiego.

- Rotmistrz Witold Pilecki jest symbolem, który zasługuje na europejską estymę i docenienie. Również te działania, które podejmowałem w przeszłości chcę kontynuować w Parlamencie Europejskim tak, żeby młode pokolenie Europejczyków znało tragedię XX wieku, która spotkała Europę i żeby bohaterowie tacy jak Witold Pilecki znaleźli należne im miejsce w świadomości Europejczyków - wyjaśnił kandydat.

Sebastian Kaleta, który zasiada w Radzie Warszawy, zaapelował również do władz stolicy oraz całej Koalicji Europejskiej, aby miejskim ulicom przestali patronować komuniści.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2307079

Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments