Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Mordercy kobiet i dzieci” i inne napisy na ukraińskim pomniku na PodkarpaciuNieznane osoby wymazały farbą pomnik w formie krzyża we wsi Fredropol w województwie podkarpackim poświęcony mieszkańcom wsi-członkom ukraińskiego podziemia. Naniesiono na nim także antybanderowskie napisy. O sprawie poinformowała w piątek strona internetowa ukraińskiego czasopisma wydawanego w Polsce „Nasze Słowo”.

Według „Naszego Słowa” napisy na pamiątkowym krzyżu odkryli byli mieszkańcy wsi, którzy w niedzielę 5. maja przyjechali na cmentarz we Fredropolu, na którym znajduje się pomnik. Były to napisy w języku polskim „Jbac UPA” [sic! – red.], „Mordercy kobiet i dzieci”, „Stefan Bandera dziwka” itp. Pomnik wymazano także farbą, włącznie z tablicą, na której wymieniono nazwiska „członków podziemia” z Fredropola.

„Nasze Słowo” używa wobec osób upamiętnionych przez pomnik określeń „członkowie podziemia” i „powstańcy”. Sugeruje to, że pomnik jest poświęcony bojownikom OUN-UPA. Incydent skomentowała dla „Naszego Słowa” szefowa przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Maria Tucka, która próbowała przedstawiać upamiętnienie jako pomnik nagrobny. „W mojej opinii to nie tylko krzyż. To mogiła. Tam są pochowani mieszkańcy wsi, którzy byli w podziemiu” – twierdziła Tucka.

Związek Ukraińców w Polsce ma zamiar złożyć w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Jak pisze „Nasze Słowo”, nie był to pierwszy taki incydent na cmentarzu we Fredropolu. W listopadzie ub. roku nieznani sprawcy zniszczyli tam dwa ukraińskie groby. Oba nagrobki zostały już odnowione.

PRZECZYTAJ: Kolejny nielegalny „pomnik UPA” na Podkarpaciu? Sprawą ma zająć się policja
CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński IPN krytykuje Polskę ws. pomników podając zmanipulowane informacje

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/mordercy-kobiet-i-dzieci-i-inne-napisy-na-ukrainskim-pomniku-na-podkarpaciu/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments