Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Izraelski polityk oskarżył Polaków o stworzenie obozów zagłady wspólnie z NiemcamiJair Lapid, członek Knesetu, jeden z liderów koalicji Niebiesko-Białych i najbardziej radykalny krytyk nowelizacji ustawy o IPN ze stycznia 2018 roku, udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikarzowi Nissanowi Tzurze. W wywiadzie opublikowanym w czwartek przez portal Onet izraelski polityk po raz kolejny wysunął liczne oskarżenia wobec Polski i Polaków.

Na początku rozmowy Lapid stwierdził, że nie cofa żadnego słowa wypowiedzianego przez niego w sprawie ustawy o IPN. Dodawał, że liczne komentarze, które otrzymał w mediach społecznościowych od użytkowników z Polski utwierdzają go w przekonaniu, iż sprzeciw wobec ustawy był słuszny. „Zdumiewające jest, że prawie wszystkie z nich [odpowiedzi z Polski – red.] były typowymi reakcjami antysemickimi, napisanymi antysemickim językiem” – mówił Lapid. W dalszej części rozmowy uznał ustawę za sygnał dla „antysemitów w Polsce”, że „[polski] rząd nie traktuje poważnie zjawiska antysemityzmu”.

Pytany, czy wciąż uważa, iż obozy zagłady były „polskie”, Jair Lapid zaznaczył, że „obozy były niemieckie”, a Niemcy ponoszą główną winę za Holokaust. Dodał jednak, że obozy powstawały przy „czynnej pomocy” Polaków.

„Polacy współpracowali przy tworzeniu i prowadzeniu obozów zagłady, Polacy wydawali Żydów Niemcom i tym samym wysyłali ich na śmierć. (…) Nie przypadkiem hitlerowcy stworzyli swoje centrum zagłady w Polsce. Wiedzieli, że ludność polska im pomoże” – oskarżał Lapid dodając, że Niemcy nie założyli obozów zagłady w Serbii, gdzie mieszkała jego prababka, ponieważ „wiedzieli, że ludność serbska nie zaakceptuje tego i Serbowie z całą mocą przeciwstawią się im, bo nie są antysemitami”. Izraelski polityk zaznaczał, że byli polscy Sprawiedliwi, lecz to nie powinno przesłonić tego, iż w obozach zagłady byli „polscy pomocnicy”.

Jair Lapid odniósł się także do kwestii zwrotu mienia pożydowskiego. W jego opinii rząd polski powinien zaspokoić żydowskie roszczenia. „Polacy są katolikami i wiedzą, że w Starym Testamencie napisano: »Czy zabiłeś i wziąłeś w posiadanie?«. Nie można mordować ludzi i mówić, że chce się odziedziczyć własność zamordowanych. Ta własność powinna zostać zwrócona ocalałym z Holokaustu i ich rodzinom, ponieważ jest to ich własność. Jeśli wykonuje się na kimś egzekucję bez powodu, to czy można domagać się również własności tej osoby?” – pytał.

Izraelski polityk zakończył rozmowę wezwaniem do Polaków, by zrozumieli Żydów, którzy stracili bliskich w Holokauście. „Jestem pewien, że jeśli o tym pomyślą, to zrozumieją. Przecież nie są złymi ludźmi.” – mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Członek Knesetu: Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/izraelski-polityk-oskarzyl-polakow-o-stworzenie-obozow-zaglady-wspolnie-z-niemcami/

Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, israël, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments