Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Order Orła Białego dla badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniuw Święto Konstytucji 3 Maja odznaczył na Zamku Królewskim Orderem Orła Białego badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej Władysława Siemaszkę.

Odznaczenia odebrali również były opozycjonista Czesław i rzeźbiarz Wincenty Kućma.

Obchodzący w tym roku 100. urodziny Władysław , to żołnierz Armii Krajowej, ps. Wir, prawnik, działacz kresowy i jeden z najbardziej zasłużonych badaczy i dokumentalistów tragedii polskiej ludności na Wołyniu w okresie II wojny światowej Władysław został uhonorowany za zasługi w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy historycznej oraz za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Jak powiedział w czasie uroczystości prezydent Andrzej Duda, ordery  przyznawane są najwybitniejszym.

„A więc nie są przyznawane za upływ czasu, wręcz przeciwnie, są przyznawane za to, że ktoś jest wybitny. Albowiem jakiś element naszego życia, naszej rzeczywistości, tego, co nas otacza, czy tego, co było zdołał zatrzymać w czasie, że stworzył coś, co pozostanie nawet wtedy, kiedy czas dla niego upłynie i on odejdzie”  – powiedział prezydent

„Zostanie po nim jakieś dzieło, które zrealizował dla Polski, dla narodu, czasem dla ludzkości – a więc coś wielkiego – dodał prezydent. Podkreślił, że każdemu z odznaczonych w piątek „udała się ta sztuka”.

https://kresy24.pl/order-orla-bialego-dla-badacza-tragedii-polskiej-ludnosci-na-wolyniu/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments