Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Grybauskaite: Litwa nie może współpracować z Białorusią

Litwa nie może współpracować z Białorusią z powodu powstającej tam elektrowni jądrowej w Ostrowcu (na Grodzieńszczyźnie), powiedziała Dalia . Zdaniem litewskiej prezydent, którą cytuje ru.delfi, oznaczałaby usankcjonowanie obiektu, uznawanego przez Wilno za zagrażający bezpieczeństwu państwa.

„Każda zgoda na uczestnictwo i stworzenie wspólnych instytucji oznaczałoby legitymizację elektrowni jądrowej Ostrowcu. Oznaczałoby to, że wiążemy sobie ręce i rezygnujemy z żądań zamknięcia przez tej elektrowni. Współpraca z Białorusią w kwestii Ostrowca oznaczałaby prawne uznanie elektrowni jądrowej”, powiedziała we wtorek Grybauskaite dziennikarzom.

Zdaniem prezydent, dotyczy to również propozycji złożonej Litwie przez Białoruś, dotyczącej utworzenia wspólnego systemu monitorowania elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Dodajmy, że propozycja została pozytywnie oceniona przez premiera Sauliusa Skvernyalisa.

Dalia Grybauskaite podkreśliła, że ​​niemożliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

„Zgodnie z decyzją konwencji Espoo problemem nie jest elektrowni, ale fakt, że wybrany obiekt (pod kątem miejsca jego budowy – BNS) nie jest bezpieczny. Oznacza to, że nie może w ogóle funkcjonować, i to powinno być politycznym celem Litwy” – powiedział .

Elektrownia jądrowa powstająca w pobliżu Ostrowca na Białorusi (ok. 50 km od Wilna),  będzie składać się z dwóch bloków energetycznych. Pierwszy z nich zostanie oddany do użytku już w 2019 roku, drugi w 2020 r.
Litwa wyrażała obawy odnośnie białoruskiej elektrowni jądrowej niemal od rozpoczęcia budowy, określają inwestycję  „rosyjskim projektem geopolitycznym”.

Wilno zarzuca Białorusinom wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni. Litewscy posłowie przyjęli latem 2018 r. rezolucję, w której stwierdzają, że siłownia w Ostrowcu zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa. Białorusini stanowczo temu zaprzeczają.

https://kresy24.pl/grybauskaite-litwa-nie-moze-wspolpracowac-z-bialorusia/
Tags: bélarus, lituanie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments