Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Warszawa: wielka defilada wojskowa "Silni w sojuszach"

Defilada "Silni w sojuszach" uczciła 20-lecie przystąpienia Polski do NATO i 15 lat obecności w strukturach UEW defiladzie, którą rozpoczęło odegranie hymnów Polski, UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, oraz wciągnięcie flag naszego kraju, Wspólnoty i NATO na maszty, wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Defilada, która odbywa się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, wyruszyła po godz. 14 ze skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończyła się na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny z trybuną znajdował się przy Multimedialnym Parku Fontann.

W defiladzie wzięło udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. Zaprezentowało się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.

Żołnierze USA pokazali transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejechały także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/418556,Warszawa-wielka-defilada-wojskowa-Silni-w-sojuszach
Tags: #3maja, #nato, #silniwsojuszach, défence, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments