Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Wilnie

– Przyszliśmy tutaj, aby wspólnie uczcić narodowe święto 3 maj – oświadczyła podczas uroczystości świątecznej przy mauzoleum marszałka na Rossie ambasador RP na Litwie Urszula .

Na obchody zorganizowane przez polską placówkę dyplomatyczną przybyli samorządowcy z rejonów wileńskiego, solecznickiego, miasta Wilna, działacze społeczni, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół polskich oraz goście z Polski i innych krajów.

Na początku wykonany hymny Polski i Litwy. Polską pieśń narodową wykonał Chór młodzieżowy Canto z Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku z dyrygentem Marianem Szczepańskim na czele. Chór zaśpiewał też polską pieśń patriotyczną „Witaj majowo jutrzenko”.

- 228 lat temu nasi przodkowie Polacy i Litwini podjęli wspólne dzieło reformy Rzeczpospolitej. Uchwalono pierwszą w Europie pisaną konstytucję. W RP jest to główne święto narodowe i dzień wolny od pracy. Na Litwie znajduje się w kalendarzu uroczystości narodowych. Jesteśmy dumni, że Rzeczpospolita stworzyła tak znamienne dzieło. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to świadectwo naszych demokratycznych tradycji. Tego jak mocno i są zakorzenione w Europie – przypomniała zebranym ambasador. Więcej na temat uroczystości, w tym fotoreportaż, tutaj.

Dziś również, z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Pałacu Paców w Wilnie odbyło się uroczyste przyjęcie, podczas którego odznaczeniami państwowymi zostały uhonorowane osoby zasłużone dla rozwoju współpracy polsko-litewskiej oraz za zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej na Litwie. Więcej na ten temat tutaj.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas na portalu społecznościowym przypomniał po angielsku wydarzenia z 3 maja 1791 i pozdrowił w językach litewskim i polskim.

Państwowe litewskie obchody uświetniła dyskusja w Pałacu Prezydenckim w Wilnie pt. „ 1791: znaczenie i lekcje dla Europy”. Wzięła w nich udział m.in. prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz m.in. szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius, przewodniczący sejmowego komitetu spraw europejskich, wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas i sędzia Trybunału Stanu RP Czesław Kłak. Słowa powitalne wygłosili prezydent Litwy Dalia oraz prezesi Trybunałów Konstytucyjnych Polski i Litwy, Julia Przyłębska i Dainius Żalimas. Więcej na ten temat tutaj. Wcześniej Przyłębska spotkała się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Więcej na ten temat tutaj.

Wczoraj Konstytucję 3 maja uczciła ambasada Ukrainy w Polsce.

https://kresy24.pl/obchody-swieta-konstytucji-3-maja-w-wilnie/

Tags: #DzieńFlagi, #konstytucja3maja, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments