Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poseł Rzymkowski (K’15) przedstawił przed Białym Domem projekt ustawy ws. ochrony przed roszczeniamiAby przeciąć wszelkie wątpliwości środowisk żydowskich, które chcą rekompensat za tzw. utracone mienie bezspadkowe, chcę wprowadzić do polskiego porządku prawnego przestępstwo polegające na próbie wymuszenia na Polsce środków finansowych i współdziałaniu z tymi środowiskami – mówił w Waszyngtonie poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski przedstawił przed Białym Domem w Waszyngtonie projekt ustawy K’15 dotyczący ochrony mienia bezspadkowego. Celem jest zabezpieczenie Polski przed ewentualnymi roszczeniami żydowskimi, wynikającymi z tzw. ustawy 447. Sam projekt ma zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Poseł Rzymkowski podkreślił, że projekt ustawy przygotowany przez klub Kukiz’15 ma rozwiać wszelkie wątpliwości ws. zwrotu mienia bezspadkowego i roszczeń z tego tytułu.

W rozmowie z RIRM powiedział, że projekt ma jednoznacznie wykluczć z polskiego porządku prawnego kwestię tzw. mienia bezspadkowego, które faktycznie nie funkcjonuje w polskim porządku prawnym.

– Ale aby przeciąć wszelkie wątpliwości środowisk żydowskich, które chcą rekompensat za tzw. utracone mienie bezspadkowe, chcę wprowadzić do polskiego porządku prawnego przestępstwo polegające na próbie wymuszenia na Polsce i współdziałaniu z tymi środowiskami środków finansowych. Z naszej strony jest to jednoznaczna odpowiedź, jednoznaczne przecięcie jakichkolwiek sugestii mających na celu uzyskanie odszkodowań – zaznaczył polityk.

Przypomnijmy, że amerykańska Polonia przygotowuje na 11 maja wielki protest pod hasłem „Stop Act S.447”, przeciwko ustawie o restytucji tzw. bezspadkowego mienia żydowskiego.

Jak informowaliśmy, Paweł Kukiz zamieścił na portalu społecznościowym projekt ustawy o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, autorstwa klubu Kukiz’15. Określa on sposób postępowania władzy publicznej w przypadku zwrócenia się do Polski z roszczeniami ws. mienia bezdziedzicznego. Według treści ustawy, jest ono rozumiane jako „mienie należące do osób narodowości polskiej lub obywateli polskich innych narodowości, będących ofiarami zbrodni nazistowskich, do którego nie ma spadkobiercy ani zapisobiorcy”. W uzasadnieniu zaznaczono, że chodzi o roszczenia wysuwane w związku z amerykańską ustawą 447.

Projekt zakłada, że w razie wystąpienia wobec Polski z roszczeniami ws. takiego mienia, Prokuratura Generalna ma niezwłocznie poinformować podmioty występujące z tymi roszczeniami o ich bezpodstawności. Natomiast w razie podjęcia próby zadośćuczynienia tym roszczeniom lub obejścia zakazu, groziłaby kara do 5 lat więzienia. Rząd do końca I kwartału każdego roku byłby też zobowiązany do przedstawiania parlamentarzystom informacji o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami, a także o „wszelkich rozmowach, jakie toczyli przedstawiciele RP z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium RP w zakresie roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego”.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany.

W połowie kwietnia zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Pawła Kukiza, klub Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt uchwały ws. amerykańskiej ustawy S.447, o tzw. restytucji mienia żydowskiego.Wzywamy rząd do przedstawienia USA i Izraelowi bardzo wyraźnego stanowiska Polski, że roszczenia za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu są całkowicie bezprawne i bezpodstawne – mówił wicemarszałek Stanisław Tyszka (K’15). Dodał, że Marszałek Sejmu nie dopuścił do rozpatrywania projektu uchwały w tej sprawie, twierdząc, że sprawa jest delikatna i musi zasięgnąć opinii MSZ.

Niedawno red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił notatkę dyplomatyczną z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Wynika z niej, że Amerykanie zapewniają polski rząd, iż do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny.

Przeczytaj: Poseł Jacek Wilk żąda wyjaśnień od rządu ws. rozmów z USA nt. roszczeń żydowskich [+VIDEO]
Czytaj również: Winnicki zaapelował w Sejmie o wezwanie szefa MSZ ws. notatki dyplomatycznej z rozmów rządu z USA nt. roszczeń żydowskich

https://kresy.pl/wydarzenia/posel-rzymkowski-k15-przedstawil-przed-bialym-domem-projekt-ustawy-ws-ochrony-tzw-mienia-bezspadkowego-przed-roszczeniami/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments