Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

2 maja w Historii Kresów

Inżynier Zygmunt Jasiński - budowniczy linii kolejowych w Galicji
Inżynier Zygmunt Jasiński – budowniczy linii kolejowych w Galicji

1860 – we Lwowie urodził się Zygmunt Jasiński – inżynier, minister kolei żelaznych, projektant i budowniczy wielu linii kolejowych i dworców na terenie Galicji.

Studiował na Politechnice Lwowskiej i w Wiedniu. Po studiach wrócił do Lwowa, gdzie uzyskał nominację na budowniczego miejskiego. Zaprojektował i zbudował m.in. linie kolejowe Zagórz-Grybów, -Bełżec, -Janów-Jaworów, Tarnopol-Halicz i -Woronienka oraz liczne dworce w Galicji. Pełnił też funkcję dyrektora dyrekcji kolei w Krakowie i Lwowie.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był ministrem kolei żelaznych w rządzie Wincentego Witosa. Zmarł w 1939 r.

1417 – w Sanoku odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z jego trzecią żoną Elżbietą z Pileckich, wdową po Wincentym Granowskim, kasztelanie nakielskim. Ślubu udzielił arcybiskup lwowski Jan z Rzeszowa.

1447 wydał w Wilnie przywilej gwarantujący nienaruszalność terytorium Litwy, co stanowiło odrzucenie polskich roszczeń do Wołynia i Podola Wschodniego.

1729 – urodziła się księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta – późniejsza cesarzowa Rosji Katarzyna II Wielka. Zmarła w 1796 r.

1825 – urodził się Zygmunt – polski powieściopisarz i poeta, działacz narodowowyzwoleńczy, szpieg austriacki. Uznany za najwybitniejszego polskiego twórcę powieści historycznych przed Sienkiewiczem, autor cyklu „Ostatni z Nieczujów”. Zmarł w 1896 r.

1826 – zmarł Antoni – polski poeta, prekursor romantyzmu. Związany z Wołyniem, gdzie mieszkał. W 1818 r. jako pierwszy Polak i ósmy turysta na świecie wszedł na szczyt Mont Blanc. Urodzony w 1793 r. w Warszawie lub w Kniahininie na Wołyniu.

1854 – zmarł Franciszek Ksawery Luschin – austriacki duchowny katolicki, arcybiskup Lwowa. Urodzony w 1781 r.

1879 – zmarł Michał – polski poeta, publicysta. Student Uniwersytetu Wileńskiego, uczestnik Powstania Listopadowego. Urodzony w 1808 r. w Krzywiczach (obecnie Białoruś).

1932 – w Brześciu nad Bugiem urodził się Jerzy Lileyko – polski historyk sztuki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł w 2009 r.

1932 – w Nowosielicy koło Stanisławowa urodził się Bogdan Loebl – polski pisarz, autor tekstów piosenek.

1942 – we Lwowie urodził się i spędził dwa pierwsze lata życia Wojciech Pszoniak – jeden z najbardziej znanych polskich aktorów.

1956 – zmarł Tadeusz Jarecki – polski dyrygent i kompozytor urodzony w 1889 r. we Lwowie.

1992 – zmarł Stefan Kieniewicz – polski historyk urodzony w 1907 r. w Dereszewiczach na Polesiu.

2008 – zmarł Wojciech Dzieduszycki – hrabia, polski aktor, śpiewak, dyrygent, dziennikarz, autor tekstów kabaretowych, działacz kulturalny. Występował m.in. w Stanisławowie i w Operze Lwowskiej. Urodził się w 1912 r. w Jezupolu koło Stanisławowa.

2009 – zmarł Konrad Łapin – polski pisarz, poeta, radiowiec. Wychował się w Kownie, studiował na Uniwersytecie Witolda Wielkiego. Członek polskiej korporacji akademickiej „Lauda”. Mieszkał w Wilnie i Trokach. Po wojnie zamieszkał w Sopocie. Urodzony w 1915 r. w Moskwie.

https://kresy24.pl/2-maja-w-historii-kresow/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments