Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Abp Mokrzycki: nie ma dobrej woli ze strony wiernych Kościoła greckokatolickiego ws. zwrotu kościoła

Abp Mokrzycki: nie ma dobrej woli ze strony wiernych Kościoła greckokatolickiego ws. zwrotu kościoła MB GromnicznejMimo rozmów z hierarchami Kościoła Greckokatolickiego prowadzonych m.in. przez nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zbuntowani greckokatoliccy wierni nie chcą wykonać decyzji Stolicy Apostolskiej ws. zwrotu rzymskim katolikom zagarniętego kościoła MB Gromnicznej we Lwowie.

Kościół greckokatolicki, w zamian za dawny kościół św. Kazimierza, który niedawno otrzymał na własność, miał oddał Kościołowi rzymskokatolickiemu kościół Matki Bożej Gromnicznej. Jak informowaliśmy, do formalnego przekazania tej świątyni jednak nigdy nie doszło – do niedawna mieściła się w nim greckokatolicka parafia, która jedynie udostępniała kościół dominikanom w określonych godzinach. Gdy władze UKGK w końcu odwołały z parafii proboszcza, a później zlikwidowały całą parafię, zbuntowana grupka grekokatolików przejęła klucze do kościoła i przestała do niego wpuszczać rzymskich katolików. Pojawiły się nawet doniesienia, że wierni ci przeszli na prawosławie.

Wierni obrządku łacińskiego od prawie pół roku nie mogą się gromadzić w świątyni. W dni powszednie przychodzą do kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich,podczas gdy niedzielne Msze św. sprawowane są na holu. Jak powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, dotychczasowe rozmowy nie przyniosły efektów i wciąż nie ma dobrej woli ze strony wiernych kościoła grekokatolickiego.

– Ks. abp nuncjusz Claudio Gugerotti wiele w tej sprawie robi, stara się rozmawiać z arcybiskupem [UKGK – red.] Swiatosławem Szewczukiem i z arcybiskupem Ihorem Woźniakiem, a także z prawnikami z dwóch konfesji, można powiedzieć łacińskiej wschodniego obrządku, ale tutaj widzimy, że w dalszym ciągu nie ma dobrej woli ze strony wiernych Kościoła grekokatolickiego, bo oni mogą jednym gestem ten kościół nam zwrócić, i to jest dla nas bardzo bolesne – powiedział abp Mokrzycki, cytowany przez RIRM.

Metropolita lwowski obrządku łacińskiego zaznaczył też, że początek nabożeństw fatimskich, które co roku 13 maja odbywały się w tym kościele, teraz będzie najpewniej wyglądał inaczej: – Będziemy sprawować Najświętszą Ofiarę przed kościołem.

Ks. abp. Mieczysław Mokrzycki prosi o wsparcie modlitewne, aby kościoły, które zostały nielegalnie zabrane rzymskim katolikom, m.in kościół Seminaryjny Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie, powróciły do właścicieli.

https://kresy.pl/wydarzenia/abp-mokrzycki-nie-ma-dobrej-woli-ze-strony-wiernych-kosciola-greckokatolickiego-ws-zwrotu-kosciola-mb-gromnicznej/

Tags: kresy wshodnie, politique, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments