Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa spuszcza z tonu ws. elektrowni jądrowej na BiałorusiLitwy Saulius oświadczył dziś, że zgadza się na rozmowy z Mińskiem, które mają dotyczyć wspólnego monitoringu elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie.

Szef litewskiego rządu i kandydat na prezydenta tego kraju poinformował dziś, że miał nadzieję, iż zgodzi się na przekształcenie elektrowni z atomowej na zasilaną gazem.

„Propozycja o wspólnym monitoringu napawa optymizmem” – powiedział dziennikarzom Skvernelis.

„Sądzę, że wykorzystamy tę możliwość. To ważne odnośnie kwestii bezpieczeństwa naszych obywateli” – dodał polityk.

Wcześniej Segej w odpowiedzi na propozycję litewskiego premiera napisał, że budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu jest w fazie końcowej, a jej przekształcenie w elektrownię gazową, nie jest ani technicznie ani  ekonomicznie opłacalne.

Rumas jednocześnie zachęcił Litwę do wznowienia dialogu oraz utworzenia wspólnej grupy roboczej do analizy działań elektrowni jądrowej w Ostrowcu i działań związanych z likwidacją elektrowni jądrowej w Ignalinie, a także ustanowienia wspólnego systemu monitorowania radiologicznego.

Białoruska atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, pod Ostrowcem, według rosyjskiego projektu AES-2006. będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów

Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi – w 2020 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa, której określają ją jako „rosyjski projekt geopolityczny”.

Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

https://kresy24.pl/litwa-spuszcza-z-tonu-ws-elektrowni-jadrowej-na-bialorusi/

Tags: bélarus, empire du mal, lituanie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments