Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Norwedzy twierdzą, że napotkali walenia-szpiegaNorwescy rybacy napotkali u wybrzeży swojego kraju białuchę arktyczną, podpływającą do ludzi i dającą się karmić z ręki. Zwierzę było ubrane w charakterystyczną uprząż.

Rybacy prowadzący połowy u wybrzeża Finnmark natknęli się na białuchę arktyczną, która nie bała się ludzi, podpłynęła do łodzi i dawała się karmić z ręki. Zwierzę wywołało jeszcze większe zainteresowanie bo było ubrane w uprząż. Rybacy, którzy nagrali spotkanie ze zwierzęciem, ściągnęli ją. Okazało się, na uprzęży jest napis: „Sprzęt St. Petersburga”.

W norweskich, a za nimi w zachodnich mediach pojawiły się spekulacje, że białucha została wytrenowana przez rosyjską marynarkę wojenną. Uprząż miałaby jej służyć do przenoszenia kamer w celu szpiegowania ruchu okrętów innych państw i portów. Opinię, że zwierzę zostało wytrenowane przez rosyjską marynarkę wyraził Martin Biuw z norweskiego Instytut Badań Morskich.

„Wiemy, że w Rosji mają udomowione walenie a także, że niektóre z nich zostały najwyraźniej uwolnione” – powiedział z kolei Audun Rikardsen, profesor z Arktycznego Uniwersytetu Norwegii cytowany przez brytyjską gazetę „The Guardian”. Rikardsen twierdził, że kontaktował się z  rosyjskimi naukowcami i ci przekazali mu, że odnaleziona przez norweskich rybaków białucha nie ma nic wspólnego z prowadzonymi przez nich badaniami. Sami rosyjscy badacze mieli wskazać bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Murmańsku jako prawdopodobne miejsce szkolenia zwierzęcia.

Marynarka wojenna Związku Radzieckiego szkoliła delfiny by wykrywały wrogie okręty podwodne. Program ten został zamknięty w 1990 r. Jednak w 2017 r. należąca do rosyjskiego Ministerstwa Obrony telewizja Zwiezda ujawniła, że rosyjska marynarka szkoli delfiny, białuchy arktyczne i foki to wypełniania podobnej roli. Badania nad wojskowym wykorzystaniem białuch prowadził Murmański Instytutu Badawczy Biologii Morza.

Czytaj także: Bezdomna kotka uratowała porzucone dziecko [+FOTO/+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-polnocna/norwedzy-twierdza-ze-napotkali-walenia-szpiega-video/
Tags: défence, empire du mal, nato, politique
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments