Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Były szef władz Katalonii nie będzie mógł startować do Parlamentu EuropejskiegoHiszpańskie władze odmówiły możliwości startowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłemu szefowi władz Katalonii, Carlesowi Puigdemontowi.

Decyzję w tej sprawie podjęła 29 kwietnia hiszpańska Centralna Komisja Wyborcza. Jak pisze portal Euractive zadecydowała ona, że Calres Puigdemont nie może wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list swojej partii Junts per Catalunya (Razem dla Katalonii). Puigdemont przebywa obecnie na emigracji w Belgii. Hiszpańska prokuratura oskarża go rebelię i przekroczenie uprawnień. Puigdemont jako prezydent Katalonii zorganizował referendum w sprawie niepodległości regionu a potem ogłosił decyzję o jego secesji. By uniknąć aresztowania uciekł do Belgii, inaczej niż kilku ministrów jego rządu i katalońskich działaczy społecznych, którzy stanęli przed sądem za separatyzm.

Centralna Komisja Wyborcza Hiszpanii odmówiła prawa do startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego także tym dwóm ministrom rządu Puigdemonta, którzy tak jak on przebywają na emigracji w Belgii – Toni Cominowi i Clarze Ponsati. Komisja nie uzasadniła do tej pory swojej decyzji w sprawie separatystów.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/byly-szef-wladz-katalonii-nie-bedzie-mogl-startowac-do-parlamentu-europejskiego/
Tags: espagne, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments