Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Alarmy bombowe w kilku cerkwiach we LwowieW niedzielę 28. kwietnia we Lwowie doszło do alarmów bombowych w kilku kościołach greckokatolickich i co najmniej jednym prawosławnym. Wszystkie okazały się fałszywe. Tego dnia wierni obrządków wschodnich obchodzili Wielkanoc.

O jednym z alarmów napisał na Facebooku proboszcz garnizonowego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła (dawnego rzymskokatolickiego kościoła jezuitów) ks. Stepan Sus. „Zaminowano!!! Kościół garnizonowy zaminowali!!! Przepraszamy za niedogodności!” – napisał duchowny. Ks. Sus dodał, że pojawiły się powiadomienia o podłożeniu bomby także w kilku innych świątyniach.

Według facebookowej grupy „Gorąca linia miasta Lwowa” informacje o rzekomym zaminowaniu dotyczyły m.in. cerkwi św. Andrzeja Apostoła (dawny rzymskokatolicki kościół bernardynów), cerkwi Przemienienia Pańskiego a także prawosławnej cerkwi św. Trójcy.

Jak pisał portal Zaxid.net, wiernych ewakuowano, a w świątyniach pojawili się pirotechnicy z psami do wykrywania materiałów wybuchowych.

Według komunikatu ukraińskiej policji zgłoszenia o podłożeniu bomb nadeszły pocztą elektroniczną na policyjną skrzynkę około godziny 15.30 czasu lokalnego. Funkcjonariusze sprawdzili w sumie siedem kościołów – oprócz wyżej wymienionych także cerkiew św. Andrzeja i cerkiew św. Piotra i Pawła. We wszystkich przypadkach zgłoszenia okazały się fałszywe.

Policja ustala anonima, który przysłał fałszywe zawiadomienia. Rozważane jest wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

CZYTAJ TAKŻE: Fałszywe alarmy bombowe we Lwowie, grożono wysadzeniem figury Matki Bożej w centrum miasta

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/alarmy-bombowe-w-kilku-cerkwiach-we-lwowie/

Tags: kresy wshodnie, politique, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments